Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pierwszy odcinek podcastu „Migrostacja”

Kategoria: III.3.2, Podcast, Rezultaty

Przed kilkoma dniami miała miejsce premiera pierwszego odcinka podcastu „Migrostacja” realizowanego w ramach Programu IDUB w Działaniu III.3.2 „Promocja badań naukowych”.

Czy rzeczywiście kiedyś w Polsce było łatwiej zostać ministrem niż migrantem? Czy można być migrantem nie przemieszczając się trwale? Co kryje się w języku jakim opisujemy migracje i czy zdajemy sobie sprawę z politycznej siły terminologii? Jak tworzyć politykę migracyjną? Brexit a sprawa polska? – pytań jest wiele.

Podcast „Migrostacja” pozwoli uzyskać odpowiedzi na niektóre z nich, z perspektywy aktualnych ustaleń badaczy migracji. Celem autorów jest upowszechnianie rzetelnej i opartej o badania naukowe wiedzy o migracjach, temacie, który w ostatnich latach w Polsce stał się jednym z bardziej polaryzujących zagadnień społecznych, politycznych i ekonomicznych. Publiczne i medialne dyskusje dotyczące migracji są bowiem często podszyte sensacją, bywają nierzetelne, a nierzadko upolitycznione. Mając poczucie społecznej i badawczej odpowiedzialności, badacze i badaczki Ośrodka Badań nad Migracjami zaangażowani w przygotowanie i realizację serii podcastów chcą przyczyniać się do rozwoju rzetelnej dyskusji o migracjach, w oparciu o naukowe badania toczące się na UW.

Pierwszy odcinek prowadzi dr Dominika Pszczółkowska, a jego gośćmi są prof. Marek Okólski oraz prof. Dariusz Stola. Rozmawiają oni na takie tematy jak: Czy rzeczywiście kiedyś w Polsce było łatwiej zostać ministrem niż migrantem? Czy można być migrantem nie przemieszczając się trwale? A może… wszyscy jesteśmy migrantami? Jest też o miłości, wsi Stare Juchy i pewnym marynarzu, który miał niemały wpływ na zjawisko emigracji Polaków na Islandię; o przełomowych momentach, które zmieniły skalę mobilności na świecie; i tym jak historia migracji kształtuje język, którym dzisiaj posługujemy się, aby mówić właśnie o nich.

Podcasty będą ukazywały się co dwa tygodnie i dostępne są na platformach:

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!