(aktualizacja) Wykład Profesora Germy Bela z Uniwersytetu w Barcelonie w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

Zapraszamy na wykład otwarty pt. „Privatization, its reverse, and other alternative options for local government reform”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Na zaproszenie zespołu Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej WGiSR UW wykład wygłosi Germà Bel – profesor ekonomii i polityk publicznych oraz dyrektor Obserwatorium Analiz i Ewaluacji Polityk Publicznych na Uniwersytecie w Barcelonie. Redaktor „Local Government Studies”. W latach 1990-1993 doradca hiszpańskich Ministrów Spraw Publicznych oraz Robót Publicznych i Transportu. Poseł do parlamentu hiszpańskiego (2000-2004) oraz poseł do parlamentu katalońskiego (2015-2017).

Profesor Bel zaprezentuje aktualny stan badań nad reformami rządowymi w zakresie świadczenia lokalnych usług publicznych. Prywatyzacja w dostarczaniu usług publicznych była narzędziem intensywnie wykorzystywanym w reformach polityk samorządowych w ostatnich dekadach ubiegłego wieku. Nie spełniła ona jednak stawianych przed nią oczekiwań, dlatego rozwinęły się inne, alternatywne modele dostarczania usług lokalnych, takie jak współpraca międzygminna. Jednocześnie pojawiły się silne ruchy promujące odwróconą prywatyzację usług lokalnych poprzez remunicypalizację, szczególnie w sektorach silnie zmonopolizowanych, takich jak woda i energia. Jakie mogą być losy reform samorządowych w tym zakresie? Czy pójdą w jednym, konkretnym kierunku?

Wykład odbędzie się we wtorek, 1.03.2022, w godz. 11:15-13:00 15:00-16:30 na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 30, sala 111 102.

Zapraszamy pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wszystkich zainteresowanych!