Wykład dra hab. Jacka Kasprzaka w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

Dr hab. Jacek Kasprzak z Instytutu Néel w Grenoble wygłosi wykład otwarty zatytułowany „Kontrolowane sprzężenie koherentne pomiędzy parami kropek kwantowych umieszczonych w strukturze fotonicznej”.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie koncepcja heterodynowej spektroskopii mieszania czterech fal, w tym dwuwymiarowej spektroskopii mieszania czterech fal. Używając tych narzędzi dr hab. Kasprzak pokaże, że w strukturze zawierającej kropki kwantowe może zachodzić koherentne sprzężenie pomiędzy neutralnymi i naładowanymi ekscytonami, a pośredniczy w tym tunelowanie dziury pomiędzy dwoma kropkami kwantowymi oddzielonymi od barierą grubości 10nm. Proces ten jest możliwy dzięki przyłożeniu zewnętrznego napięcia, regulującego liczbę wolnych nośników, ustalającego poziom Fermiego, a tym samym efektywny potencjał elektronowy. Wykazanie sterowanego napięciem koherentnego sprzężenia jest istotne w kontekście przyszłych zastosowań kropek kwantowych w technologiach kwantowych.

Wykład wygłoszony zostanie podczas wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” należącym do Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wizyta odbywa się na zaproszenie zespołu LUMS z Zakładu Fizyki Ciała Stałego Wydziału Fizyki.

Wykład zostanie wygłoszony w piątek, 04.03.2022 o godz. 15:00 w formie on-line przez platformę Zoom:

identyfikator spotkania: 779 8118 4205
kod dostępu: 1c15Hy