Wykład prof. Huberta Heinelta w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

W dniu 06.10.2022 wykład otwarty pt. „Why are some cities more innovative than others? An answer from an interpretive perspective” wygłosi prof. Hubert Heinelt z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Prezentacja przygotowana została w oparciu o wyniki projektu badawczego, który rozpoczął się od obserwacji, że niektóre miasta są w stanie zmobilizować potencjał innowacyjny i odpowiedzieć na wyzwania takie jak zmiany demograficzne i imigracja oraz restrukturyzacja gospodarcza, podczas gdy inne nie. Wychodząc z tej obserwacji, zajęto się następującym pytaniem: Jakie są warunki rozwoju innowacji kulturowych i instytucjonalnych w samorządzie terytorialnym i lokalnym społeczeństwie obywatelskim? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzono porównanie pięciu miast niemieckich i pięciu greckich. Miasta te zostały wybrane, ponieważ zarówno przez odpowiednią społeczność lokalną, jak i w niemieckiej i greckiej debacie były postrzegane jako przypadki sukcesu innowacji w samorządzie lokalnym i lokalnym społeczeństwie obywatelskim. Z tej perspektywy uzasadnione było również zdefiniowanie innowacji nie w sposób abstrakcyjny i ogólny, ale również w kontekście danego przypadku (miasta lub konkretnego kraju).

Prelekcji dokona prof. Hubert Heinelt, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt (TU Darmstadt) z Niemiec. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce publicznej w systemie wielopoziomowym, tj. od poziomu lokalnego do unijnego.

Wykład jest częścią wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”, Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wizyta odbywa się na zaproszenie Zespołu Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej WGiSR UW.

Zapraszamy 06.10.2022 o godz. 15.00,
do sali 102 na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych