Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład w ramach wizyty eksperckiej – dr Luisa Ronga (University of Pau et Pays de l’Adour)

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

W dniu 27.10.2022 odbędzie się wykład otwarty pt. „Mass spectrometry investigation of peptide and protein metalation: recent advances in the field of metallodrugs and heavy metals reactivity”, który wygłosi dr Luisa Ronga z University of Pau et Pays de l’Adour (Pau, Francja).

Wykład dotyczy zastosowania wysokorozdzielczej spektrometrii mas do analizy porównawczej reaktywności peptydów i białek zawierających cysteinę i selenocysteinę, w obecności związków rtęci i złota. Selenocysteina, jako najsilniejsza wewnątrzkomórkowa miękka zasada Lewisa, jest w stanie wiązać ubogie w elektrony, kwasy miękkie. Biorąc pod uwagę siłę wiązań Se-metal, potwierdzono eksperymentalnie hipotezę, że stosunkowo niewiele białek zawierających selen jest preferencyjnym i prawdopodobnym celem dla miękkich kwasów Lewisa, dotyczy to między innymi rtęci, jak również substancji aktywnych farmakologicznie, tych zawierających metale.

Dr Luisa Ronga obroniła doktorat z chemii w ramach włosko-francuskiego projektu dwóch uczelni: University of Naples oraz University of Montpellier w 2008 roku. Staż podoktorski odbyła w University of Montreal w Kanadzie. W latach 2009-2012 była kierownikiem ds. badań i rozwoju w Genepep Biothech w Montpellier. Następnie objęła stanowisko adiunkta w University of Bordeaux, a od 2016 roku pracuje na University of Pau et Pays de l’Adour. Badania dr Luisy Rongi koncentrują się na chemii biomolekuł (heterocykli, peptydomimetyków, peptydów i białek): od ich projektowania, syntezy i charakteryzacji do badania ich konformacji, aktywności biologicznej i terapeutycznej. Obecnie zajmuje się wykorzystaniem wysokorozdzielczej spektrometrii mas w badaniach nad reaktywnością peptydów i białek zawierających tiole i selenole z metalami. Badania naukowe realizuje w Institute of Analytical Sciences for the Environment and Materials (IPREM), CNRS-UPPA w Pau (Francja).

Wykład jest częścią wizyty eksperckiej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”, Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wizyta odbywa się na zaproszenie prof. dr hab. Ewy Bulskiej z Analitycznego Centrum Eksperckiego z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW.

Zapraszamy 27.10.2022 o godz. 9.00
do Auli C w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW