Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład w ramach wizyty mentoringowej – dr Stefan Knippenberg (Uniwersytetu Hasselt, Belgia)

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy o zbliżającym się wykładzie otwartym „Photophysics in Biomembranes” („Fotofizyka w biomembranach”), przygotowanym w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Na zaproszenie Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych Centrum Nowych Technologii (CeNT UW) Uniwersytetu Warszawskiego wykład wygłosi dr Stefan Knippenberg z Uniwersytetu Hasselt (Belgia).

Wykład otwarty odbędzie się w piątek, 31 marca 2023 roku, w godzinach 13:00-14:00 w sali 01.130, znajdującej się na drugim piętrze budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Banacha 2C.

Przepływ biomolekuł, integralność komórki czy interakcje z wieloma enzymami są regulowane przez biomembrany w żywych komórkach. Biomembrany stanowią półprzepuszczalne granice pomiędzy środowiskami o odmiennych właściwościach. Krytycznym parametrem jest płynność membrany, ponieważ określa ona szybkość ruchu cząsteczek w samej membranie. Zmiany płynność są bezpośrednio związane ze stanem zdrowia komórki. Przykładowo, komórki nowotworowe mogą charakteryzować się zubożeniem cholesterolu, zmniejszeniem płynność i wzrostem uporządkowania. Dokładne wykrywanie stopnia płynności i składu lipidowego ma zatem ogromne znaczenie z perspektywy biomedycyny.

W związku z tym w ostatnich latach zwrócono większą uwagę na wykorzystanie mocy obliczeniowej i modelowania molekularnego do rozwiązywania złożonych problemów w środowisku biologicznym. Obliczenia mogą ocenić a priori właściwości optyczne nowych sond oraz ukierunkować analizę i interpretację danych eksperymentalnych w nowych badaniach. Wykład będzie poświęcony symulacji obliczeniowej eksperymentów optycznych i światłoczułych sond molekularnych osadzonych w modelowych membranach.

Stefan Knippenberg uzyskał tytuł doktora w 2007 roku w zespole chemii kwantowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii. Jako post-doc otrzymał liczne fundusze z fundacji Humboldta w Niemczech, z europejskiego programu Marie Curie oraz z FNRS, który jest francuskojęzycznym oddziałem belgijskiej fundacji naukowej. W tym czasie dr Knippenberg pracował we Frankfurcie (Niemcy), w Mons (Belgia), w Heidelbergu (Niemcy) i w Liège (Belgia), natomiast dzięki pobytom długoterminowym nawiązał kontakty z grupami naukowymi we Francji, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Holandii. W 2014 r. otrzymał stanowisko adiunkta w Królewskim Instytucie Technologicznym KTH i założył mały zespół z kilkoma post-docami i studentami badawczymi. Obecnie dr Knippenberg jest z powrotem w Belgii i skupia się między innymi na swojej Alma Mater w Hasselt na zachowaniu i właściwościach sond światłoczułych, które są osadzone w środowisku biologicznym.

Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów studiów licencjackich i magisterskich oraz pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.