Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wspieranie różnorodności językowej w Europie – projekty IDUB zwieńczone grantem europejskim

Kategoria: II.3.2, II.3.7, Rezultaty

Komisja Europejska przyznała grant z programu Horyzont Europa na projekt FOSTERLANG, w który zaangażowane są badaczki z Wydziału „Artes Liberales” i Wydziału Neofilologii UW.

Fostering Linguistic Capital: A Roadmap for Reversing the Diversity Crisis and Activating Societal Benefits in Europe (FOSTERLANG) to przedsięwzięcie dotyczące pozytywnej transformacji sposobów ochrony, użytkowania i promocji języków mniejszościowych w Europie w kontekście dynamiki społecznej łączącej języki dominujące i mniejszościowe. W ramach projektu rozwinięte zostaną narzędzia diagnostyczne służące rozpoznaniu obecnej sytuacji języków mniejszościowych i wyzwań stojących przed ich użytkownikami. Na realizację zadań międzynarodowe konsorcjum, w którym Uniwersytet Warszawski jest liderem, otrzymało grant w wysokości trzech milionów euro.

Grafika przedstawia mapę z lokalizacją społeczności mniejszościowych biorących udział w projekcie.
Żródło: FOSTERLANG

Naukowcy wypracują strategie i wdrożą pilotaż inicjatyw związanych z ochroną i polepszeniem sytuacji społecznej oraz ekonomicznej społeczności mniejszościowych. Dzięki nim użytkownicy języków mniejszościowych będą mieli większe szanse lepiej wykorzystywać i rozwijać swój – kontestowany obecnie – kapitał (wielo)językowy, jak również współdziałać w zakresie ochrony i promocji różnorodności językowej w Europie. Projekt wpisuje się w strategiczne priorytety Unii Europejskiej i programu Horyzont Europa poprzez wspieranie spójności społecznej uwzględniającej różnorodność społeczności językowych i migrantów. Jego efektem będzie też wzmocnienie współpracy eksperckich środowisk akademickich i lokalnych społeczności oraz organizacji pozarządowych oraz umożliwienie networkingu różnych grup posługujących się językami mniejszościowymi w Europie.

Projekt FOSTERLANG ten jest efektem i rozwinięciem badań prowadzonych w ramach Działań II.3.5 oraz II.3.7 Programu IDUB, a przez to przykładem współpracy między Działaniami w ramach POB IV. Wśród zaangażowanych naukowców są pracownicy UW: prof. Justyna Olko z Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” (koordynatorka projektu), prof. Agnieszka Otwinowska-Kasztelanic z Multilingualism Research Hub na Wydziale Neofilologii, dr Joanna Dolińska i dr Katarzyna Wojtylak z Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales”.