Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład doktora Sebastiana Dworkina z La Trobe University w Melbourne w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Zapraszamy na wykład otwarty pt. „Principles of embryology, stem cells and craniofacial development”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Na zaproszenie zespołu Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW wykład wygłosi dr Sebastian Dworkin – wykładowca i kierownik pracowni na Wydziale Fizjologii, Anatomii i Mikrobiologii Uniwersytetu La Trobe, Melbourne, Australia. Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim.

Dr Sebastian Dworkin, prof. ucz., kieruje grupą badawczą genetyki rozwoju na La Trobe University, gdzie jest on także kierownikiem działu Fizjologia i Farmakologia. Interesuje się embriologią i rozwojem, ze szczególnym uwzględnieniem roli czynników transkrypcyjnych w tworzeniu cewy nerwowej, nabłonków i szkieletu twarzoczaszki. Jego zespół wykorzystuje w swoich badaniach modele zarówno mysie, jak i danio pręgowanego, czyniąc znaczące postępy w zrozumieniu, w jaki sposób geny silnie konserwowanej rodziny czynników transkrypcyjnych Grainyhead-like (GRHL) mogą regulować wiele różnych procesów rozwojowych w trakcie embriogenezy. Jego pasją jest także nauczanie na studiach licencjackich (zarówno genetyki, jak i patofizjologii) oraz szkolenie kolejnych pokoleń naukowców.

Streszczenie wykładu: Każde życie zaczyna się od pojedynczej zapłodnionej komórki jajowej. Organizmy wielokomórkowe inicjują następnie złożony program podziału komórek, różnicowania, tworzenia nowych tkanek i ostatecznie powstawania narządów podczas rozwoju embrionalnego. Podczas tego wykładu dr Dworkin przedstawi podstawowe pojęcia z zakresu biologii rozwoju, omówi wczesne etapy rozwoju zarodków ssaków i naświetli wybrane krytyczne funkcje w regulacji genetycznej tych procesów. Następnie opowie on również, co się dzieje, gdy proces ten przebiega nieprawidłowo, prowadząc do wad wrodzonych. Na koniec dr Dworkin poruszy temat komórek macierzystych – fascynującej populacji komórek, która ma moc generowania wielu typów wyspecjalizowanych komórek. Omówi on embrionalne komórki macierzyste (ES), dorosłe (somatyczne) komórki macierzyste i indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC), które mogą stanowić przyszłość terapii personalizowanej w biologii regeneracyjnej i leczeniu. Dr Dworkin poruszy także wybrane etyczne implikacje badań nad komórkami macierzystymi i przedstawi Państwu niektóre najnowsze, przełomowe badania australijskie w dziedzinie biologii komórek macierzystych i powstawania narządów.

Wykład odbędzie się we czwartek, 20.06.2024, w godz. 11:00-12:30 na Wydziale Biologii UW, ul. Ilji Miecznikowa 1, sala 102B.

Oprócz powyższego wykładu, dr Dworkin wygłosi także dwa seminaria badawcze, pod tytułem „Uncovering, and targeting, novel genetic pathways in embryonic development”. Odbędą się one:

  • w poniedziałek 17.06.2024 o godz. 13:00, w budynku Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN przy ul. Pawińskiego 5A, w sali „E”,
  • we środę 19.06.2024 o godz. 11:30, w sali Rady Wydziału Biologii UW, ul. Ilji Miecznikowa 1.

Zapraszamy pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wszystkich zainteresowanych!