Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład prof. Giuseppe Alessandro Veltriego z Uniwersytetu w Trydencie w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Digital Economy Lab (DELab) UW mają zaszczyt zaprosić na wykład prof. Giuseppe Alessandro Veltriego z Uniwersytetu w Trydencie w ramach wizyty mentoringowej.

Wykład w języku angielskim pt. „Nasiona i gleba: łączenie eksperymentów i nowych metod wnioskowania przyczynowego” odbędzie się w siedzibie DELab UW w dniu 18.09.2024 o godz. 10:00.

Podczas wykładu prof. Veltri omówi podejścia obliczeniowych nauk społecznych, które coraz bardziej koncentrują się na wnioskowaniu przyczynowym i modelach mechanistycznych. W prezentacji omówione zostaną dwa główne podejścia: przyczynowe uczenie maszynowe (CML), które jest stosowane do eksperymentów i randomizowanych badań kontrolowanych, a także skierowane grafy acykliczne (DAG) do analizy danych obserwacyjnych. W trakcie dyskusji podkreślone zostaje znaczenie uwzględniania heterogenicznych efektów leczenia oraz łączenia metod obserwacyjnych i eksperymentalnych. Te zaawansowane techniki mają na celu poprawę wiarygodności i rzetelności wnioskowania przyczynowego w badaniach z zakresu nauk społecznych.

Giuseppe Alessandro Veltri posiada tytuł magistra w zakresie metod badań społecznych (statystyki) uzyskany w Instytucie Metodologii London School of Economics (LSE) oraz tytuł doktora psychologii społecznej uzyskany w LSE.  Jest profesorem zwyczajnym komputerowych nauk społecznych i nauk o danych behawioralnych na Wydziale Socjologii i Badań Społecznych Uniwersytetu w Trydencie. Był starszym wykładowcą na Uniwersytecie w Leicester. Był pracownikiem naukowym w Instytucie Perspektywicznych Studiów Technologicznych (IPTS) Komisji Europejskiej JRC. Przed dołączeniem do IPTS był pracownikiem naukowym w Institut Jean Nicod (Ecole Normale Supérieure) w Paryżu. Publikował w czasopismach naukowych takich jak Nature, Science Advances, Nature Scientific Reports, PLOS One, Computers in Human Behavior, Public Understanding of Science, Big Data & Society, Behavioural Public Policy i innych.