Dekolonizacja muzeów

20 03 2025
Zwiedzasz muzea? Zastanawiasz się czasem, dlaczego mówimy o dekolonizacji w Polsce, w kraju, który nie miał zamorskich kolonii? Chcesz wiedzieć, jak krytycznie obejrzeć wystawę? — Zapraszamy na stronę o dekolonizacji muzeów.
Dekolonizacja muzeów jest procesem zmiany sposobu prezentacji historii i dziedzictwa kulturowego. Oznacza krytyczne spojrzenie na przeszłość, refleksję nad historycznym kontekstem zbiorów oraz nad relacjami władzy, które wpływały na ich pozyskiwanie. Wiele eksponatów muzealnych trafiło do zachodnich instytucji kultury w wyniku kolonialnych ekspedycji, grabieży czy wymuszonego handlu. Pozyskiwanie ich wiązało się często z przemocą i wyzyskiem społeczności, od których je pozyskano. Z kolei dzieła europejskiej sztuki i reprezentacje muzealne zawierają często treści rasistowskie i rozmaite ślady narracji imperialnych. Postulaty dekolonizacyjne zmierzają do przepracowania historii fizycznej i symbolicznej przemocy oraz do wprowadzenia włączających, polifonicznych narracji historycznych i kulturowych.
Strona opracowana w ramach projektu dofinansowanego z Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych” to zasobnik podstawowej wiedzy o dekolonizacji w polskim kontekście. Przeznaczona jest dla edukatorów i edukatorek, studentów i studentek oraz wszystkich osób rozpoznających problematykę dekolonizacji muzeów w Polsce i na świecie.