Wykład i debata w ramach programu „Tandemy doskonałości” z udziałem Adriana Ivakhiva (Simon Fraser University)

13 05 2025
Kategoria: Działania horyzontalne, II.2.1, Wydarzenia
Wykład otwarty (w języku angielskim)
The Lives and Ecologies of Images: Anthropocene, Mediocene, Ecocene
Data: czwartek, 22 maja 2025
Godzina: 9:45
Miejsce: sala 3.014, Wydział Neofilologii, Uniwersytet Warszawski
Podczas wykładu prof. Ivakhiv przedstawi główne idee ze swojej najnowszej książki The New Lives of Images – ambitnej analizy roli wyobraźni i obrazów w epoce cyfrowej. Autor proponuje nowatorskie podejście do przemian kultury wizualnej, analizując, w jaki sposób media cyfrowe przekształcają nasze relacje z obrazami, ekonomie afektywne i świadomość ekologiczną. Odwołując się do różnorodnych twórców i zjawisk – od Hilmy af Klint i Edwarda Burtynsky’ego po Sun Ra, Alexis Pauline Gumbs i filmy o zwierzętach na YouTube – książka porusza tematy takie jak animacyjność, profetyczność, cyfrowa magia i utopijna wyobraźnia w kontekście „klimatyczno-kolonialnego antropocenu”.
Debata filmowa (w języku angielskim)
On Ecology in a Non-Ecological Medium
Data: piątek, 23 maja 2025
Godzina: 13:15
Miejsce: Strefa WspółPRACY, Wydział Neofilologii, Uniwersytet Warszawski
Dyskusja z reżyserami związanymi z kinematografiami języków mniejszościowych Półwyspu Iberyjskiego:
- Álvaro Gago (Galicja)
- Eneko Muruzabal (Kraj Basków)
- Manel Raga (Katalonia)
Rozmowę poprowadzi Maria Boguszewicz. Uczestnicy porozmawiają o możliwościach i ograniczeniach ekologicznego opowiadania historii we współczesnym kinie. Jak film może angażować się w refleksję ekologiczną, działając w ramach nieekologicznych struktur produkcji, dystrybucji i odbioru?
Wydarzenie towarzyszące
Choć nie stanowi formalnej części wizyty prof. Ivakhiwa, serdecznie zapraszamy także na wydarzenie powiązane:
Pokaz filmów krótkometrażowych i spotkanie z reżyserami
Data: piątek, 23 maja 2025
Godzina: 18:00
Miejsce: Kino, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Podczas pokazu zaprezentowane zostaną wybrane filmy krótkometrażowe Álvara Gago, Eneko Muruzabala, Manela Ragi oraz innych twórców, a po projekcji odbędzie się otwarte spotkanie z reżyserami.
O prelegencie
Adrian Ivakhiv zajmuje stanowisko J. S. Woodsworth Chair in the Humanities na Simon Fraser University w Vancouver. Wcześniej pracował jako profesor Environmental Thought and Culture na University of Vermont. Czołowy badacz ekofilozofii i teorii mediów, autor wielu wpływowych książek, stypendysta Fulbrighta i Cinepoetics Fellow, współzałożyciel czasopisma Media+Environment oraz aktywny muzyk i kompozytor.
Organizator: EcoCultureLab-Warsaw (część sieci badawczej EcoCultureLab) we współpracy z Instytutem Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Centrum Studiów Galisyjskich, Baskijskim Instytutem Etxepare oraz Instytutem Ramona Llulla.