IV.5.1. Program wspierający młode badaczki na wczesnym etapie kariery
W przyjętym przez Uniwersytet Warszawski Planie Równości Płci oraz w strategii IDUB zaplanowano działania na rzecz wzmocnienia kobiet na wczesnych etapach karier naukowych. Jednym z nich jest „networking doktorantek” – cykliczne spotkania w formie śniadań z zaproszonymi gośćmi i gościnami. Jest to dość luźna formuła, mająca na celu umożliwienie poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, podzielenia się problemami i wspólnego namysłu nad rozwiązaniami. Budowa „Sieci Doktorantek na UW” ma na celu przeciwdziałanie spowalnianiu karier naukowych kobiet, integrację w obrębie uczelni, wzajemne wsparcie kobiet w nauce.
Działanie ma charakter szeroki i otwarty, aby przeciwdziałać zjawisku „zbierania śmietanki”, czyli wyróżniania i nagradzania osób, które mają wystarczająco wiele osiągnięć. Jest nastawione na wzmacnianie doktorantek oraz wyposażenie ich w wiedzę na temat strategii publikacyjnych, aplikowania o granty, wyjazdów zagranicznych, co przyda się im na dalszych etapach kariery naukowej.
Sieć Doktorantek UW
Sieć Doktorantek UW to cykliczne spotkania kobiet będących na studiach doktoranckich i w szkołach doktorskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zachęcamy wszystkie doktorantki do uczestnictwa – porozmawiamy o doświadczeniach, możliwościach wsparcia, dotychczasowych spotkaniach Sieci i planach na ten rok akademicki, w tym spotkaniach z inspirującymi osobami.
Dyskutujemy o wyzwaniach czekających kobiety na początkach kariery naukowej, łączeniu pracy nad doktorantem z życiem prywatnym, neuroróżnorodności, stylach komunikacji, rozpoczynaniu współpracy międzynarodowej
Kontakt organizacyjny: jd.kubisa@uw.edu.pl (dr hab. Julia Kubisa, Wydział Socjologii, Zespół Równościowy UW)
Bieżący kontakt w Sieci: grupa mailingowa networkingdoktorantki@uw.edu.pl oraz grupa na FB Sieć Doktorantek UW
Zasady Sieci Doktorantek UW:
- Spotkania służą przede wszystkim wymianie doświadczeń i wsparciu. Nie wiążą się z żadnymi zadaniami do zrobienia, nie jest to żaden kolejny projekt. Ich celem jest wzmacnianie się nawzajem, możliwość porozmawiania o doświadczeniach bycia doktorantką, kobietą w świecie nauki. Wybieramy sobie tematy, wokół których chcemy rozmawiać, wskazujemy kogo widziałybyśmy jako gościnię_gościa. Nasza sieć jest horyzontalna.
- Budujemy bezpieczną przestrzeń, dzielimy się i nie oceniamy.
- Spotykamy się cyklicznie by zachować rytm – ale nie ma obowiązkowej obecności, można uczestniczyć w swoim rytmie.
- Zapraszamy kolejne koleżanki-doktorantki.
- Jesteśmy na ty.
- Są wśród nas osoby polskojęzyczne i osoby, które nie znają polskiego, więc korespondencja może być w 2 językach, szczególnie z kluczowymi informacjami, a podczas spotkań możemy przechodzi na angielski.