Wykład dra Dana W. Puchniaka z Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania w ramach wizyty mentoringowej
25 10 2024
Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia
Wydział Prawa i Administracji ma przyjemność zaprosić na wykład dra Dana W. Puchniaka z Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania zatytułowany „Corporate Purpose. Some Comparative Remarks” („Cel korporacyjny. Kilka uwag porównawczych”).
Wykład odbędzie się w języku angielskim 6 listopada (środa) o godz. 17:00 w formie hybrydowej: w sali 3.4 budynku d. CIUW (Kampus Centralny, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) oraz online (Zoom: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/85677648510/).
Dr Dan W. Puchniak jest profesorem w Yong Pung How School of Law (YPHSL) na Singapore Management University, dyrektorem YPHSL Centre for Commercial Law in Asia, dyrektorem wprowadzającym Asian Corporate Law Forum oraz członkiem naukowym European Corporate Governance Institute (ECGI). Jest on uznanym na całym świecie naukowcem w dziedzinie porównawczego prawa spółek i ładu korporacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem Azji. Otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród za swoje badania naukowe i nauczanie – ostatnio nagrodę ECGI Cleary Gottlieb Law Prize 2023. Jego badania zostały przedstawione w The Economist, The Japan Times i The Business Times. Wygłosił ponad 100 wykładów na zaproszenie wiodących uniwersytetów, instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych, giełd papierów wartościowych i spółek na całym świecie w zakresie porównawczego prawa spółek i ładu korporacyjnego. Doradzał organizacjom międzynarodowym w zakresie rozwoju prawa korporacyjnego w Azji, pełnił funkcję eksperta w złożonych sporach korporacyjnych o wysokiej stawce w Azji, a wcześniej prowadził korporacyjne spory sądowe w jednej z wiodących kanadyjskich kancelarii prawnych.
Patrząc przez pryzmat angloamerykański, ład korporacyjny na całym świecie przeżywa właśnie przełomowy moment. Niedawne angloamerykańskie „odkrycie”, że korporacje mają interesariuszy (innych niż akcjonariusze) i cele (inne niż maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy), zostało okrzyknięte rozwiązaniem w zakresie ładu korporacyjnego, które może zapewnić globalny dobrobyt. Niniejszy wykład pokazuje jednak, że na długo przed angloamerykańskim „odkryciem” celu korporacyjnego, Azja już się na to obudziła. Opisuje on, w jaki sposób najważniejsze i najbardziej dynamiczne azjatyckie gospodarki – które są motorem wzrostu gospodarczego na świecie – zostały zbudowane w oparciu o systemy ładu korporacyjnego, w których cel korporacyjny i interesariusz panują niepodzielnie.
To pozytywne twierdzenie ma ważne implikacje normatywne. Angloamerykański ruch mający na celu skłonienie korporacji na całym świecie do większej celowości może mieć szkodliwe skutki w Azji, gdzie korporacje już teraz mają zbyt wiele celów. Pod pozorem przyjęcia angloamerykańskiego ruchu na rzecz celów korporacyjnych, zakorzenione zainteresowane strony mogą opierać się reformom mającym na celu ograniczenie poszukiwania renty, tunelowania bogactwa i ochrony (mniejszościowych) interesów akcjonariuszy.
Właściwe zrozumienie historii celów korporacyjnych w Azji pokazuje, że różne jurysdykcje odmiennie rozumieją cel, któremu powinny służyć korporacje i że nie ma jednego modelu, który pasowałby do wszystkich. W dowolnym momencie każda jurysdykcja będzie znajdować się w innym punkcie na kontinuum prymatu akcjonariuszy / akcjonariatu. Sposób, w jaki zostanie to osiągnięte, będzie się różnić w zależności od jurysdykcji i w ramach każdej jurysdykcji w czasie. Ostatecznie dobrobyt wymaga różnorodności.
Wykład został przygotowany w ramach wizyty mentorskiej w ramach działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.