Nowe Idee 2B w Priorytetowym Obszarze Badawczym V
Ten konkurs/nabór zakończył się. Przejdź do strony nadrzędnej, aby sprawdzić aktualne konkursy/nabory.
Ogłoszenie o konkursie
- Nazwa konkursu: Nowe Idee 2B w Priorytetowym Obszarze Badawczym V
- Cel: wsparcie projektów badawczych związanych tematycznie z Priorytetowym Obszarem Badawczym V
- Obszar tematyczny projektów: https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/pob/pob5/
- Wnioskodawca: pracownik UW, który: posiada co najmniej stopień doktora, od uzyskania którego upłynęło co najmniej 7 lat przed dniem ogłoszenia konkursu; jest zaliczany do liczby N; prowadzi badania w obszarze POB V zgodne z tematyką składanego wniosku
- Data ogłoszenia konkursu: 23.02.2022
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 23.02.2022
- Zakończenie naboru wniosków: 10.04.2022
- Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do: 12.05.2022 (termin ten może zostać przedłużony w przypadku dużej liczby wniosków)
- Budżet konkursu: 500 000 zł
- Budżet projektu: od 30 000 zł do 100 000 zł
- Czas trwania projektu: nie dłużej niż do 30 września 2023 r.
- Sposób składania wniosków: wyłącznie elektronicznie na adres noweidee.pob5@uw.edu.pl
Zasady konkursu
Pytania i odpowiedzi
Wynagrodzenia
W Zarządzeniu nr 72 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r. podane są stawki wynagrodzeń uzupełniających dla wykonawców, wykonawców pomocniczych, wykonawców głównych i kierowników Działań. W jaki sposób stanowiska w programie IDUB powinny zostać przyporządkowane do roli pełnionej w projekcie?
Kierownik projektu pełni rolę wykonawcy głównego w rozumieniu Zarządzenia nr 72, jeśli otrzymuje wynagrodzenie powyżej 6 miesięcy lub wykonawcy pomocniczego, jeśli otrzymuje wynagrodzenie do 6 miesięcy. Członkowie zespołu badawczego, a także osoby obsługujące projekt administracyjnie, pełnią rolę wykonawcy w rozumieniu ww. Zarządzenia.
W Zarządzeniu nr 72 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r. podane są wyłącznie stawki wynagrodzeń uzupełniających. W jaki sposób należy wyliczyć stawki dla nowych pracowników Uniwersytetu Warszawskiego zaangażowanych do prac w zespole badawczym?
Zarządzenie nr 72 nie reguluje stawek wynagrodzenia dla nowych pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowując kosztorys projektu, należy zatem kierować się przede wszystkim zasadą racjonalności i efektywności wydatków.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego muszą być zaakceptowane przez Kierownika Programu.
W Zarządzeniu nr 72 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r. wskazane są wartości maksymalne stawek wynagrodzenia uzupełniającego. Jakimi zasadami należy kierować się szacując rzeczywiste wynagrodzenia w projekcie?
Przy szacowaniu wynagrodzeń należy kierować się przede wszystkim zasadą racjonalności i efektywności wydatków.
Czy w kosztorysie projektu można zaplanować wynagrodzenia w postaci umów cywilnoprawnych? Do jakiej kategorii zalicza się wtedy taki koszt?
Umowy cywilnoprawne są traktowane jako zakup usług lub towarów od podmiotów zewnętrznych i powinny być realizowane zgodnie z regułami zamówień publicznych jednostki organizacyjnej, w której prowadzony jest projekt.
Czy w ramach konkursu można refundować część wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w jednostce, tj. nie wypłacać wynagrodzenia uzupełniającego, a jedynie zmniejszyć obciążenie jednostki organizacyjnej?
Niemożliwe jest refundowanie wynagrodzenia, możliwe jest jednak oddelegowanie pracownika do realizacji projektu.
Czy doktoranci i studenci będący członkami zespołów badawczych mogą pobierać wynagrodzenie z tego tytułu?
Doktoranci i studenci, jeśli nie są pracownikami UW, nie mogą otrzymywać wynagrodzenia uzupełniającego. Aby student lub doktorant mógł otrzymywać wynagrodzenie musi zostać zatrudniony na umowę o pracę. Możliwe jest też zawarcie umowy cywilno-prawnej w celu wykonania usługi lub wykonania dzieła na zasadach obowiązujących w jednostce, w której prowadzony jest projekt oraz przepisami ogólnymi, w tym Prawa Zamówień Publicznych.
Jaki jest minimalny wymiar zatrudnienia na etat?
Nie ma takiego ograniczenia.
Czy koszty wynagrodzeń mogą stanowić 100% kosztów projektu?
Tak, o ile jest to merytorycznie uzasadnione. Zasady konkursu nie wprowadzają żadnych ograniczeń w tym zakresie.
Koszty dopuszczalne
Czy w konkursie możliwe jest zaplanowanie wynagrodzenia dla ankieterów i uczestników badania? Jeśli tak, to w jakiej kategorii kosztorysu powinny zostać uwzględnione?
Zasady wynagradzania osób biorących udział w badaniach w ramach projektów badawczych reguluje Komunikat Kwestora nr 6/2020 z dnia 8 października 2020 roku (z uwzględnieniem zmian wprowadzonym komunikatem 1/2021) w sprawie wprowadzenia procedury rozliczania wynagrodzeń dla osób biorących udział w badaniu w ramach projektów badawczych.
Co kryje się pod określeniem „drobny sprzęt”?
Poprzez „drobny sprzęt” należy rozumieć drobny sprzęt laboratoryjny oraz inne urządzenia, o ile zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości nie są zaliczane do środków trwałych (Zarządzenie nr 94 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 9 września 2019 r. w sprawie Zasad uznawania składników majątkowych za środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz sposób ich amortyzacji i ewidencji.).
W razie wątpliwości jak dany zakup zostanie zakwalifikowany, należy skonsultować się w tej sprawie z osobami odpowiedzialnymi za ewidencje środków trwałych na jednostce w której planowana jest realizacja projektu.
Czy w kosztach publikacji wyników badań mieszczą się koszty tłumaczeń, korekty oraz open access?
W kosztach publikacji wyników badań mieszczą się wszystkie koszty związane z publikacją badań niezbędne do realizacji celów projektu.
Czy wynajem biura w obiekcie UW na czas trwania projektu będzie uznany za koszt kwalifikowalny?
Koszty świadczeń wewnętrznych są kwalifikowalne w konkursie, ale są dopuszczalne tylko wówczas, gdy dotyczą rozliczeń pomiędzy jednostkami UW jako refundacja rzeczywiście poniesionych kosztów. W przypadku nabycia od innej jednostki UW kompleksowej usługi, konieczne jest przedstawienie kalkulacji kosztów składających się na koszt takiej usługi. Ocena kwalifikowalności kosztów powinna być dokonywana w oparciu o załącznik nr 3 do zasad konkursu, a w szczególności wypełniać przesłankę: koszt jest dopuszczalny, o ile „jest niezbędny do poniesienia i został poniesiony w związku z realizacją projektu”.
Formularz wniosku
Czy wniosek może być podpisany zarówno podpisem tradycyjnym jak i elektronicznym?
Dopuszcza się przesłanie wniosku:
1) w postaci pliku PDF jako skanu dokumentów podpisanych w sposób tradycyjny, przy czym taki plik może zostać uzupełniony podpisami elektronicznymi, jeżeli nie wszystkie podpisy zostały złożone w postaci tradycyjnej;
2) w postaci pliku PDF z podpisami elektronicznymi.
Nie dopuszcza się skanu wydrukowanych dokumentów wcześniej opatrzonych podpisem elektronicznym.
Akceptuje się stosowanie zapisu art. 4 ust. 2 Zarządzenia nr 279 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 10.12.2020 r. z tym zastrzeżeniem, że potwierdzenie złożone z elektronicznej poczty uniwersyteckiej (o którym mowa we wskazanym Zarządzeniu) musi jednoznacznie określać przedmiot potwierdzenia.
W jakiej formie powinna być udzielona zgoda kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w par. 11 pkt 2 Regulaminu?
Zgoda kierownika jednostki powinna zostać udzielona w postaci podpisu w odpowiednim polu wniosku.
Dopuszcza się przesłanie wniosku:
1) w postaci pliku PDF jako skanu dokumentów podpisanych w sposób tradycyjny, przy czym taki plik może zostać uzupełniony podpisami elektronicznymi, jeżeli nie wszystkie podpisy zostały złożone w postaci tradycyjnej;
2) w postaci pliku PDF z podpisami elektronicznymi.
Nie dopuszcza się skanu wydrukowanych dokumentów wcześniej opatrzonych podpisem elektronicznym.
Akceptuje się stosowanie zapisu art. 4 ust. 2 Zarządzenia nr 279 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 10.12.2020 r. z tym zastrzeżeniem, że potwierdzenie złożone z elektronicznej poczty uniwersyteckiej (o którym mowa we wskazanym Zarządzeniu) musi jednoznacznie określać przedmiot potwierdzenia.
W formularzu wniosku należy opisać członków zespołu badawczego. W jaki sposób należy wpisać przyszłych członków zespołu badawczego, którzy zostaną zrekrutowani dopiero w trakcie trwania projektu?
Formularz wniosku nie wymaga opisywania wszystkich przyszłych członków zespołu badawczego. Dla każdego członka zespołu badawczego należy podać jedynie imię, nazwisko, afiliację oraz rolę w zespole. Komisja konkursowa będzie oceniała wniosek na podstawie przede wszystkim kompetencji kierownika projektu. Przewidywane zatrudnienia członków zespołu w trakcie trwania projektu należy wskazać w opisie planowanych działań. W przypadku, gdy kierownik projektu zakłada rekrutację członków zespołu w przyszłości, wystarczające będzie opisanie najistotniejszych kwalifikacji przyszłych członków zespołu, a także uwzględnienie kosztów wynagrodzeń tych członków zespołu w kosztorysie projektu.
W przypadku, gdy realizacja projektu wiąże się z publikacją artykułu w czasopiśmie naukowym lub monografii w wydawnictwie, czy we wniosku należy wskazywać tytuł czasopisma lub nazwę wydawnictwa, do którego będzie się tekst(y) składać?
Nie ma konieczności wskazywania konkretnych tytułów czasopism i nazw wydawnictw, w których planowana jest publikacja artykułów i monografii. Wskazanie konkretnych czasopism, w których planowana będzie publikacja artykułów, może mieć pozytywny wpływ na ocenę wniosku, w tym czy efekt kontrybuuje do wskaźników IDUB.
Co powinno znaleźć się w pkt. 5 opisu projektu w formularzu wniosku („Opis innych działań niezbędnych dla osiągnięcia celów projektu”)?
W tym punkcie powinny zostać opisane wszystkie działania zaplanowane do realizacji w czasie projektu, które nie zostały uwzględnione w pozostałych punktach opisu (np. te, które nie wiążą się z metodyką badania).
Czy w kosztorysie należy wskazywać koszty w sposób zbiorczy (np. sumując w jednym wierszu wynagrodzenia wszystkich członków zespołu), czy jednostkowy (wówczas wynagrodzenie każdego członka zespołu będzie osobną pozycją w kosztorysie)?
Kosztorys powinien być sporządzony w ten sposób, żeby był przejrzysty i możliwy do oceny przez komisję konkursową. Z tego powodu sugerowane jest przedstawianie większych kosztów w sposób jednostkowy.
Czy publikacja kierownika projektu dołączona do wniosku może być monografią przesłaną w rozszerzeniu .pdf?
Tak, preferowany format przesłania publikacji to pdf.
Czy potwierdzenie przyjęcia publikacji do druku, które należy dołączyć do listy publikacji, może być załączone w formie maila ze stosowną informacją ze skrzynki e-mailowej uniwersyteckiej redaktora naczelnego?
Tak, jest to poprawna forma potwierdzenia przyjęcia publikacji do druku.
Wnioskodawca
Zgodnie z par. 6 ust. 4 Zasad konkursu wnioskodawcą nie może być beneficjent poprzedniej edycji konkursu Nowe Idee. Czy członkowie zespołów badawczych projektów dofinansowanych w poprzedniej edycji konkursu mogą aplikować w obecnej edycji?
Członkowie zespołu badawczego mogą być beneficjentami w obecnej edycji konkursu. Beneficjentem nie może być kierownik projektu dofinansowanego w poprzedniej edycji konkursu.
Czy członkami zespołów badawczych w obecnej edycji konkursu mogą być beneficjenci poprzedniej edycji konkursu Nowe Idee?
Tak, zarówno kierownik projektu dofinansowanego w poprzedniej edycji konkursu jak również członkowie zespołów badawczych tych projektów mogą brać udział w pracach zespołów badawczych projektów w obecnej edycji konkursu.
Czy w konkursie może aplikować badacz przebywający na urlopie naukowym?
Urlop naukowy nie stanowi przeszkody w aplikowaniu do konkursu, jeżeli szczególne regulacje danego urlopu się temu nie sprzeciwiają.
Czy projekt może złożyć doktorant?
Nie, kierownikiem zespołu badawczego może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora oraz zatrudniona na UW.
Czy aplikacje mogą składać cudzoziemcy? Czy w związku z tym formularz wniosku i inne dokumenty są dostępne w języku angielskim?
Tak, o ile zostały spełnione warunki wymienione w par. 6. Dokumentacja konkursowa dostępna jest w języku angielskim.
Realizacja projektu
Czy w trakcie realizacji projektu możliwe jest wprowadzenie zmian w kosztorysie związanych z koniecznością modyfikacji projektu (np. z powodu sytuacji pandemicznej)?
Zgodnie z par. 9 ust. 4 Zasad konkursu wszystkie przesunięcia środków finansowych między kategoriami kosztorysu muszą być zaakceptowane przez Kierownika Programu. Natomiast zmiany między rodzajami kosztów w ramach kategorii kosztów nie wymagają takiej zgody. Przesunięcia powinny być jednak dokonywane wyłącznie w uzasadnionych i niezbędnych przypadkach i nie mogą mieć negatywnego wpływu na osiągniecie celów projektu.
Inne
Czy w ramach konkursu możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie działalności czasopism naukowych?
W konkursie możliwe jest wyłącznie dofinansowanie projektów badawczych.
Czy jeśli wniosek jest składany wspólnie przez zespół z kilku jednostek UW, będzie możliwość podziału dotacji pomiędzy te kilka jednostek?
Tak, nie ma przeszkód, żeby środki na pokrycie kosztów projektu realizowanego przez badaczy z różnych jednostek organizacyjnych były rozdzielane pomiędzy te jednostki, zgodnie z kosztorysem.
- dr hab. Paweł Kaczmarczyk, prof. UW, Ośrodek Badań nad Migracjami – przewodniczący
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW, Wydział Socjologii
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW, Wydział Nauk Ekonomicznych
- dr hab. Tomasz Gackowski, prof. UW, Laboratorium Badań Medioznawczych
- dr hab. Konrad Jankowski, Wydział Psychologii
- dr hab. Michał Brzeziński, prof. UW, Wydział Nauk Ekonomicznych
- dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
- dr hab. Maria Theiss, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
- dr Sebastian Szymański, Wydział „Artes Liberales”
Decyzją Kierownika Programu dofinansowanie uzyskały następujące wnioski:
- Tytuł wniosku: Choroby współistniejące i umieralność w czasie epidemii COVID-19
Wnioskodawca: Agnieszka Fihel, Ośrodek Badań nad Migracjami
Przyznane środki: 76 346,00 PLN - Tytuł wniosku: Prywatne przyjmowanie i wspieranie uchodźców z Ukrainy
Wnioskodawca: Aleksandra Grzymała-Kazłowska, Wydział Socjologii
Przyznane środki: 99 800,00 PLN - Tytuł wniosku: System odbioru odpadów komunalnych w Polsce – nierówności przestrzenne i ich determinanty
Wnioskodawca: Bartłomiej Rokicki, Wydział Nauk Ekonomicznych
Przyznane środki: 56 817,28 PLN - Tytuł wniosku: Wpływ wirtualizacji konferencji naukowych na nierówności w nauce
Wnioskodawca: Agnieszka Olechnicka, Instytut Ameryk i Europy (EUROREG)
Przyznane środki: 99 957,13 PLN - Tytuł wniosku: Korelaty antyracjonalizmu: Antysemityzm, polaryzacja religijna, populizm
Wnioskodawca: Maciej Górecki, Wydział Psychologii
Przyznane środki: 96 300,00 PLN - Tytuł wniosku: Szczepienia ochronne oczami polskich i ukraińskich rodziców – proces zdobywania i oceny wiarygodności informacji w świetle teorii autorytetu poznawczego
Wnioskodawca: Anna Mierzecka, Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii
Przyznane środki: 95 687,82 PLN - Tytuł wniosku: Między pandemią a wojną: wartości Polaków w kontekście kryzysu
Wnioskodawca: Anna Domaradzka-Widła, Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca
Przyznane środki: 97 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Analiza ryzyka systemowego na podstawie zmienności implikowanej i zrealizowanej
Wnioskodawca: Robert Ślepaczuk, Wydział Nauk Ekonomicznych
Przyznane środki: 99 204,04 PLN
Przychylając się do wniosku komisji konkursowej POB V,
Kierownik Programu wyraził zgodę na zwiększenie budżetu konkursu do kwoty 721 112,27 PLN