Nowe Idee w Priorytetowym Obszarze Badawczym II
Przedłużenie naboru wniosków do 28 maja 2021 r.
Ogłoszenie o konkursie
- Nazwa konkursu: Nowe Idee w Priorytetowym Obszarze Badawczym II
- Cel: wsparcie projektów badawczych związanych tematycznie z Priorytetowym Obszarem Badawczym II
- Obszar tematyczny projektów: https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/pob/pob2/
- Wnioskodawca: pracownik badawczy lub badawczo-dydaktyczny posiadający co najmniej stopień naukowy doktora zaliczany do liczby N, albo zespół pracowników, reprezentowany przez kierownika projektu, który w imieniu zespołu składa wniosek o dofinansowanie. Kierownik projektu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, zaliczanego do liczby N. W skład zespołu badawczego wchodzą pracownicy badawczy lub badawczo-dydaktyczni UW, zaliczani do liczby N oraz mogą wchodzić studenci lub doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego realizujący zadania w projekcie.
- Data ogłoszenia konkursu: 20 kwietnia 2021 r.
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 21 kwietnia 2021 r.
- Zakończenie naboru wniosków:
21 maja 2021 r.28 maja 2021 r. - Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do:
14 czerwca 2021 r.28 czerwca 2021 r. (termin ten może zostać przedłużony w przypadku dużej liczby wniosków) - Budżet konkursu: 700 000 PLN
- Budżet projektu: 30 000 – 150 000 PLN
- Czas trwania projektu: do 28 lutego 2023 r.
- Sposób składania wniosków: wyłącznie elektronicznie na adres noweidee.pob2@uw.edu.pl
Zasady konkursuPytania i odpowiedziKomisja konkursowaWyniki konkursu
Zasady konkursu „Nowe Idee” w POB II realizowanego w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”
Treść dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Prosimy zaloguj się...
Czy w konkursie możliwe jest zaplanowanie wynagrodzenia dla ankieterów i uczestników badania? Jeśli tak, to w jakiej kategorii kosztorysu powinny zostać uwzględnione?
Zasady wynagradzania osób biorących udział w badaniach w ramach projektów badawczych reguluje Komunikat Kwestora nr 6/2020 z dnia 8 października 2020 roku (z uwzględnieniem zmian wprowadzonym komunikatem 1/2021) w sprawie wprowadzenia procedury rozliczania wynagrodzeń dla osób biorących udział w badaniu w ramach projektów badawczych.
Co kryje się pod określeniem „drobny sprzęt”?
Poprzez „drobny sprzęt” należy rozumieć drobny sprzęt laboratoryjny oraz inne urządzenia, o ile zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości nie są zaliczane do środków trwałych (Zarządzenie nr 94 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 9 września 2019 r. w sprawie Zasad uznawania składników majątkowych za środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz sposób ich amortyzacji i ewidencji.).
W razie wątpliwości jak dany zakup zostanie zakwalifikowany, należy skonsultować się w tej sprawie z osobami odpowiedzialnymi za ewidencje środków trwałych na jednostce w której planowana jest realizacja projektu.
Czy podane w tabeli ze stawkami wynagrodzenia to stawki brutto czy brutto brutto?
Są to stawki brutto.
Na stronie programu podane są stawki wynagrodzenia brutto, ale jak rozumiem w kosztorysie projektu powinniśmy uwzględniać stawki brutto brutto. Jak obliczyć kwoty brutto brutto?
Tak, kosztorys musi zawierać kwoty brutto brutto. Powinny zostać obliczone zgodnie z kalkulatorem dostępnym na stronie startowej Kwestury UW.
Czy jeśli wniosek jest składany wspólnie przez zespół z kilku jednostek UW, będzie możliwość podziału dotacji pomiędzy te kilka wydziałów (np. na podstawie umowy konsorcjum)?
Tak, nie ma przeszkód, żeby środki na pokrycie kosztów projektu realizowanego przez badaczy z różnych jednostek organizacyjnych były rozdzielane pomiędzy te jednostki, zgodnie z kosztorysem.
Czy wynagrodzenie członków zespołu badawczego może też się odbywać na zasadzie umów cywilno-prawnych, czy traktujemy to wtedy jako koszty wynagrodzeń?
Członkowie zespołu badawczego mogą otrzymywać wyłącznie wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę lub w przypadku osób już zatrudnionych na UW wynagrodzenie uzupełniające.
Czy można zaplanować wynagrodzenia w postaci umów cywilnoprawnych np. dla naukowców niebędących pracownikami etatowymi UW? Do jakiej kategorii zalicza się wtedy taki koszt?
Umowy cywilnoprawne mogą być finansowane w kategorii Pozostałe koszty (Usługi obce). Takie koszty są traktowane wówczas jako zakup usług lub towarów od podmiotów zewnętrznych i powinny być prowadzone zgodnie z regułami zamówień publicznych jednostki organizacyjnej, w której realizowany jest projekt.
Czy w ramach konkursu można refundować część wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w jednostce, tj. nie wypłacać wynagrodzenia uzupełniającego, a jedynie zmniejszyc obciążenie jednostki organizacyjnej?
Niemożliwe jest refundowanie wynagrodzenia, możliwe jest jednak oddelegowanie pracownika do realizacji projektu.
Czy wynajem biura na czas trwania projektu (w obiekcie UW) będzie uznany za koszt kwalifikowalny?
Koszty świadczeń wewnętrznych są kwalifikowalne w konkursie, ale są dopuszczalne tylko wówczas, gdy dotyczą rozliczeń pomiędzy jednostkami UW jako refundacja rzeczywiście poniesionych kosztów. W przypadku nabycia od innej jednostki UW kompleksowej usługi, konieczne jest przedstawienie kalkulacji kosztów składających się na koszt takiej usługi. Ocena kwalifikowalności kosztów powinna być dokonywana w oparciu o załącznik nr 3 do zasad konkursu, a w szczególności wypełniać przesłankę: koszt jest dopuszczalny, o ile „jest niezbędny do poniesienia i został poniesiony w związku z realizacją projektu”.
Czy doktoranci będący członkami zespołów badawczych mogą pobierać wynagrodzenie z tego tytułu?
Doktoranci jako osoby nie będące pracownikami UW nie mogą otrzymywać wynagrodzenia uzupełniającego, ale mogą zostać zatrudnione na cały etat lub jego część i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie. Doktoranci mogą brać udział w pracy zespołów badawczych jako element swojego procesu kształcenia.
Jaki jest minimalny wymiar zatrudnienia na etat?
Nie ma takiego ograniczenia. Możliwe jest zatrudnienie w wymiarze części etatu, wówczas maksymalna stawka wynagrodzenia ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do zmniejszenia etatu.
W załączniku ze stawkami wynagrodzeń dla członków zespołu badawczego wskazane są wartości maksymalne. Jakimi zasadami należy kierować się szacując rzeczywiste wynagrodzenia w projekcie?
Przy szacowaniu wynagrodzeń należy kierować się przede wszystkim zasadą racjonalności i efektywności wydatków. Regulamin konkursu określa wyłącznie maksymalne wartości wynagrodzeń.
Planuję złożyć wniosek na projekt, który będzie wymagał rocznego pobytu w ośrodku zagranicznym. Czy w tej sytuacji prawidłowe będzie zaplanowanie diet na okres całego roku? Czy możliwe jest także zaplanowanie wydatków na podróże do domu (na przykład w okresie świątecznym)?
Zgodnie z zał. 3 do zasad konkursu koszty wyjazdów służbowych, w tym zagranicznych, są kosztami dopuszczalnymi. Planując koszty takich wyjazdów należy kierować się przede wszystkim zasadą niezbędności, racjonalności i efektywności wydatków.
Jaką stawkę należy zastosować dla osoby obsługującej projekt administracyjnie?
Informacje o stawkach obowiązujących w konkursie zawarte są w zał. 4 do zasad konkursu.
Czy w kosztach publikacji wyników badań mieszczą się koszty tłumaczeń, korekty oraz open access?
W kosztach publikacji wyników badań mieszczą się wszystkie koszty związane z publikacją badań niezbędne do realizacji celów projektu.
Czy publikacja kierownika projektu dołączona do wniosku może być monografią przesłaną w rozszerzeniu .pdf?
Tak, preferowany format przesłania publikacji to pdf.
Czy potwierdzenie przyjęcia publikacji do druku, które należy dołączyć do listy publikacji, może być załączone w formie maila ze stosowną informacją ze skrzynki e-mailowej uniwersyteckiej redaktora naczelnego?
Tak, jest to poprawna forma potwierdzenia przyjęcia publikacji do druku.
Czy złożenie artykułów w czasopismach naukowych lub monografii w wydawnictwie do końca trwania projektu zostanie uznane za skuteczne rozliczenie wykonania projektu?
Tak, jeśli publikacja artykułu lub monografii została wskazana jako planowany efekt realizacji projektu, w uzasadnionych przypadkach (np. długość cyklu wydawniczego) za skuteczne zrealizowanie celów projektu można uznać ich złożenie do druku.
Co powinno znaleźć się w pkt. 5 opisu projektu w formularzu wniosku („Opis innych działań niezbędnych dla osiągnięcia celów projektu”)?
W tym punkcie powinny zostać opisane wszystkie działania zaplanowane do realizacji w czasie projektu, które nie zostały uwzględnione w pkt. 1-4 opisu (np.. te, które nie wiążą się z metodyką badania).
W formularzu wniosku należy opisać wszystkich członków zespołu badawczego. W jaki sposób należy wpisać przyszłych członków zespołu badawczego, którzy zostaną zrekrutowani dopiero w trakcie trwania projektu?
Formularz wniosku nie wymaga opisywania wszystkich przyszłych członków zespołu badawczego. Komisja konkursowa będzie oceniała wniosek na podstawie aktualnego składu zespołu, przede wszystkim kompetencji kierownika projektu. Przewidywane zatrudnienia członków zespołu w trakcie trwania projektu należy wskazać w opisie planowanych działań. W przypadku, gdy lider zakłada rekrutację członków zespołu w przyszłości, wystarczające będzie opisanie pożądanych kompetencji / kwalifikacji członków zespołu, a także uwzględnienie kosztów wynagrodzeń przyszłych członków zespołu w kosztorysie projektu.
W przypadku, gdy realizacja projektu wiąże się z publikacją w międzynarodowym czasopiśmie naukowym, czy we wniosku należy wskazywać już konkretne czasopismo, do którego będzie się tekst(y) składać?
Nie ma konieczności wskazywania konkretnych czasopism, w których planowana jest publikacja artykułów. Jednak pozytywna ocena wniosku przez komisję konkursową zależy także od tego, czy uzna ona planowane efekty projektu (np. publikacja artykułów naukowych w wysoko punktowanych czasopismach) za realne do osiągnięcia. Z tej perpektywy wskazanie konkretnych czasopism, w których planowana będzie publikacja artykułów, może mieć pozytywny wpływ na ocenę wniosku (jedynie w tym przypadku możliwa będzie ocena tego, czy wniosek odnosi się do części wskaźników CV – tych dotyczących publikacji naukowych).
Czy zagraniczni badacze oraz eksperci, którzy będą współpracowali przy realizacji projektu, powinni uzupełnić dołączany do wniosku formularz 1a „Członek zespołu badawczego”?
Zgodnie z par. 6 zasad konkursu członkami zespołu badawczego mogą być wyłącznie pracownicy UW, a zatem powinny tam zostać wprowadzone tylko informacje o osobach pracujących na UW.
Czy członkiem zespołu badawczego może być doktorant UW będący jednocześnie pracownikiem etatowym innej uczelni?
Tak, nie ma przeszkód, żeby członkami zespołów badawczych byli doktoranci UW, którzy są równocześnie pracownikami etatowymi innych uczelni.
Czy projekt może złożyć doktorant?
Nie, kierownikiem zespołu badawczego może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.
Czy aplikacje mogą składać cudzoziemcy? Czy w związku z tym formularz wniosku i inne dokumenty są dostępne w języku angielskim?
Tak, o ile zostały spełnione warunki wymienione w par. 6. Dokumentacja konkursowa dostępna jest w języku angielskim na stronie inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/en/actions/ni/pob2/
Jaka jest definicja postdoca?
Postdoc to każdy badacz ze stopniem naukowym doktora.
W jakiej formie powinna być udzielona zgoda kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w par. 11 pkt 3 Regulaminu?
Zgoda kierownika jednostki organizacyjnej może być wyrażona: a) tradycyjnym podpisem z pieczęcią — wówczas wniosek należy przesłać w postaci skanu; b) kwalifikowanego podpisu elektronicznego; c) w treści e-mail od kierownika tej jednostki — wówczas do wniosku należy dołączyć kopię tego e-mail (wydruk do PDF) z którego jednoznacznie wynika, jakiego wniosku dotyczy zgoda.
Czy wniosek może być podpisany zarówno podpisem tradycyjnym jak i elektronicznym?
Tak, część podpisów na wniosku może być złożona tradycyjnie a część jako podpis elektroniczny. Proszę jedynie pamiętać, że dokument najpierw powinien uzyskać podpisy tradycyjne a w drugiej kolejności — elektroniczne. Pozwoli to, w razie potrzeby, zweryfikować podpis elektroniczny.
Czy w trakcie realizacji projektu możliwe jest wprowadzenie zmian w kosztorysie związanych z koniecznością modyfikacji projektu (np. z powodu sytuacji pandemicznej)?
Zgodnie z par. 9 (3) zasad konkursu: Wszystkie przesunięcia środków finansowych między kategoriami kosztorysu muszą być zaakceptowane przez Kierownika Programu. Zmiany między rodzajami kosztów w ramach kategorii kosztów nie wymagają takiej zgody. Przesunięcia powinny być dokonywane wyłącznie w uzasadnionych i niezbędnych przypadkach i nie mogą mieć negatywnego wpływu na osiągniecie celów projektu.
Czy w ramach konkursu możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie działalności czasopism naukowych?
W konkursie możliwe jest wyłącznie dofinansowanie projektów badawczych.
Czy członkami zespołów badawczych mogą być osoby spoza Uniwersytetu Warszawskiego?
Zgodnie z par. 6 zasad konkursu członkami zespołów badawczych nie mogą być osoby, które nie są afiliowane z UW.
Czy koszty wynagrodzeń mogą stanowić 100% kosztów projektu?
Tak, konkurs nie wprowadza żadnych ograniczeń w tym zakresie.
Czy w konkursie może aplikować badacz przebywający na urlopie naukowym?
Urlop naukowy nie stanowi przeszkody w aplikowaniu do konkursu, jeżeli szczególne regulacje danego urlopu się temu nie sprzeciwiają.
Komisja konkursowa
- prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Wydział Fizyki – przewodnicząca
- Rafał Duczmal, Biuro Obsługi Badań
- prof. dr hab. Bohdan Grządkowski, Wydział Fizyki
- dr hab. Tomasz Kazimierczuk, Wydział Fizyki
- dr hab. Krzysztof Kilian, Centrum Nowych Technologii
- prof. dr hab. Bogdan Lesyng, Wydział Fizyki
- dr hab. Wiktor Lewandowski, Wydział Chemii
- prof. dr hab. Piotr Sułkowski, Wydział Fizyki
- dr hab. Michał Tomza, Wydział Fizyki
- Tytuł wniosku: Atomowocienkie, wielkopowierzchniowe warstwy dichalkogenków metali przejściowych o rekordowych parametrach optycznych
Wnioskodawca: dr hab. Wojciech Pacuski, Wydział Fizyki
Przyznane środki: 150 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Sekrety klasycznych i kwantowych czarnych dziur w obecności dodatniej stałej kosmologicznej
Wnioskodawca: prof. dr hab. Jerzy Lewandowski, Wydział Fizyki
Przyznane środki: 120 480,00 PLN - Tytuł wniosku: Nowe idee otrzymywania sfunkcjonalizowanych struktur nanometrycznych na powierzchniach grafenu oraz przejść fazowych w wybranych dichalkogenków metali przejściowych przy użyciu nanolitografii termochemicznej.
Wnioskodawca: dr hab. Robert Szoszkiewicz, prof. ucz., Wydział Chemii
Przyznane środki: 150 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej bez użycia ciśnienia zewnętrznego
Wnioskodawca: prof. dr hab. Wojciech Grochala, Centrum Nowych Technologii
Przyznane środki: 150 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Symetria O(d,d) w teorii strun i kosmologii
Wnioskodawca: prof. dr hab. Krzysztof Meissner, Wydział Fizyki
Przyznane środki: 150 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Synchronizacja urządzeń QKD za pomocą sygnału nośnej optycznej
Wnioskodawca: dr Michał Karpiński, Wydział Fizyki
Przyznane środki: 92 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Nowa metoda modelowania białek wykorzystująca informację ewolucyjną
Wnioskodawca: dr hab. Dominik Gront, prof. ucz., Wydział Chemii
Przyznane środki: 120 000,00 PLN - Tytuł wniosku: Oddziaływania światła i plazmy w światłowodach typu hollow core
Wnioskodawca: dr hab. Mariusz Klimczak, Wydział Fizyki
Przyznane środki: 70 000,00 PLN
Przychylając się do wniosku komisji konkursowej POB II,
Kierownik Programu wyraził zgodę na zwiększenie budżetu konkursu do kwoty 1.002.480,00 PLN.