V.3.1. Rozwój kompetencji pracowników UW – „Uczący się Uniwersytet”
Ogłoszenie o konkursie
- Nazwa: Uczący się Uniwersytet – edycja 1
- Cel: dofinansowanie udziału pracowników w studiach podyplomowych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich
- Wnioskodawca: pracownik Uniwersytetu Warszawskiego spełniający warunki wskazane w zasadach konkursu
- Data ogłoszenia konkursu: 23.06.2023
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 23.06.2023
- Zakończenie naboru wniosków: 16.07.2023, 23:59
- Budżet konkursu: 270 000 PLN
- Budżet projektu: kwota dofinansowania 75% kosztu studiów
- Sposób składania wniosków: wyłącznie elektronicznie na adres bsp.szkolenia@uw.edu.pl
Zasady konkursu
Czy istnieje możliwość wzięcia udziału w konkursie przez pracownika zatrudnionego na czas określony?
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 Zasad I. konkursu “Uczący się Uniwersytet”, w konkursie może uczestniczyć pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, którego umowa o pracę z Uniwersytetem obejmuje okres nie krótszy niż łącznie czas trwania Działania Rozwojowego oraz okres zobowiązania do pozostawania w zatrudnieniu w Uniwersytecie wynikający z „Zasad zawierania umów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych” będących załącznikiem nr 2 do Zarządzenia nr 85 Rektora UW z dn. 18 maja 2021 r. w sprawie zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników
Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy w ramach konkursu można składać wnioski o udział w działaniach rozwojowych organizowanych przez podmioty zewnętrzne (poza UW)?
Czy istnieje maksymalna wysokość dofinansowania, o które można wnioskować w ramach konkursu?
Zgodnie z § 6 ust. 8 Zasad I. edycji konkursu “Uczący się Uniwersytet” wysokość dofinansowania możliwego do uzyskania w Konkursie wynosi 75% całkowitego kosztu Działania Rozwojowego wskazanego we Wniosku, natomiast zgodnie z § 6 ust. 10 dofinansowania są przyznawane do wyczerpania osobno środków, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 Zasad. Warto zwrócić uwagę też na zapis § 6 ust. 2, zgodnie z którym dokonując oceny, Komisja bierze pod uwagę skalę spodziewanych korzyści dla Pracodawcy w odniesieniu do całkowitego kosztu Działania Rozwojowego.
Czy w ramach konkursu jest możliwe uzyskanie dofinansowania na studia, w których pracownik już uczestniczy w momencie otwarcia naboru wniosków lub które zostały ukończone przez pracownika przed rozpoczęciem konkursu?
Zgodnie z § 3 ust. 1 Zasad I. edycji konkursu “Uczący się Uniwersytet” dofinansowaniem mogą zostać objęte studia rozpoczynające się w roku akademickim 2023/2024.
Studia podyplomowe, którymi jest zainteresowany pracownik, rozpoczynają się w lutym w roku akademickim 2023/2024. Czy udział w nich może być objęty dofinansowaniem w konkursie?
Tak, zgodnie z § 3 ust. 1 Zasad I. edycji konkursu “Uczący się Uniwersytet” dofinansowaniem mogą zostać objęte studia rozpoczynające się w roku akademickim 2023/2024.
Czy składany wniosek musi dotyczyć poszerzenia kompetencji w ramach obecnie zajmowanego stanowiska pracy, czy może dot. poszerzenia kompetencji, które mogą przyczynić się do potencjalnej zmiany stanowiska pracy lub miejsca zatrudnienia w obrębie Uniwersytetu Warszawskiego?
Zgodnie z § 3 ust. 3 Zasad I. edycji konkursu “Uczący się Uniwersytet”, udział Pracownika w Działaniu Rozwojowym powinien prowadzić do podniesienia istniejących lub nabycia nowych kwalifikacji, przyczyniając się do uzyskania jednego z rezultatów wspomnianych w ww. ustępie. Jednocześnie w § 5 ust. 4 mowa jest o powiązaniu z dotychczasowym zakresem obowiązków lub planowanymi zadaniami. Mowa tu jednak o zmianie zadań, która została już zaplanowana i jest pewna.
Czy pracownik nienaukowy może w ramach działania poszerzyć swoje kompetencje z prac administracyjnych, które częściowo wchodzą w zakres jego dotychczasowych obowiązków służbowych?
Zasady nie wykluczają takiej sytuacji.
Kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia konkursu?
Trudno podać konkretne daty, ale komisja jest przygotowana do procedowania zaraz po zakończeniu konkursu i przeprowadzeniu oceny formalnej.
Czy, w przypadku ubiegania się o dofinansowania studiów organizowanych poza UW, powinnam/ienem oprócz złożenia wniosku złożyć także podanie do Rektora o wyrażenie zgody?
W takich przypadkach prosimy o złożenie wniosku na zasadach ogólnych. Indywidualne ubieganie się o zgodę Rektora nie jest konieczne, a nawet niewskazane. Komisja skieruje zapytanie do Rektora w tej sprawie w ramach procedury konkursowej.
- mgr Grzegorz Kołtuniak, Biuro Spraw Pracowniczych – przewodniczący
- prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Wydział Fizyki
- dr hab. Anna Wojtyś, Wydział Neofilologii
- dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
- mgr Marcin Podziemski, Biuro Analiz Ekonomicznych i Zarządczych
- mgr Joanna Wąsowska, Biuro Spraw Pracowniczych
- mgr Konrad Zawadzki, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych
- mgr Monika Barańska, Biuro Obsługi Badań
Decyzją Kierownika Programu dofinansowanie uzyskały następujące wnioski: