Otwarty nabór zgłoszeń modułów badawczych Sondażu Środkowoeuropejskiego
01 12 2020
Kategoria: II.3.5, Nabory wniosków
Ogłaszamy otwarty nabór zgłoszeń modułów badawczych Sondażu Środkowoeuropejskiego finansowanego ze środków Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Celem projektu jest stworzenie unikalnego zasobu danych dotyczących społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej oraz najważniejszych procesów społecznych zachodzących w regionie. Dane będą zgromadzone w ramach powtarzanych badań sondażowych przeprowadzonych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach projektu planowane są dwa dwufalowe badania panelowe na ogólnokrajowych reprezentatywnych próbach. Badania prowadzone będą online za pośrednictwem platform badawczych na porównywalnych, reprezentatywnych próbach w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Projekt zaplanowany jest na lata 2021-2026. Sondaż w formie cyklicznej (porównania sekwencyjne pomiędzy oboma badaniami, jak również panelowe porównania pomiędzy dwiema falami obu badań) pozwoli na zrozumienie przemian regionów, skoncentrowany będzie na aktualnych wyzwaniach społecznych i będzie stanowić unikalne źródło wiedzy dla badaczy z wielu dyscyplin uniwersyteckich.
Badanie będzie obejmowało rdzeń zawierający podstawowe zmienne demograficzne i socjo-ekonomiczne oraz tematyczne moduły badawcze zaproponowane przez samodzielne zespoły z różnych jednostek UW.
Zachęcamy zainteresowane badaczki i badaczy do zgłaszania modułów, które zostaną umieszczone w kwestionariuszu. Moduł taki może składać się z kilku zmiennych (maksymalnie 5) nie wliczając w to zmiennych technicznych i szeroko pojętej metryczki zawierającej zmienne opisujące demografie, sytuację ekonomiczną i poglądy polityczne osób badanych.
Moduły może złożyć badacz lub badaczka zatrudniona na Uniwersytecie Warszawskim (kierownik/kierowniczka zespołu proponującego moduł). W skład zespołu mogą wchodzić badacze lub badaczki spoza UW, jednak publikacje powstałe na podstawie wyników sondażu powinny być afiliowane na UW. Priorytetowo traktowane będą moduły powstałe we współpracy międzynarodowej, szczególnie z uczelniami należącymi do aliansu 4EU+.
Instrukcja zgłaszania modułów do Sondażu Środkowoeuropejskiego
- Moduły można zgłaszać za pomocą formularza online do dnia 30.01.2021.
- Link: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_d5PLuNCassMLmYd
- Treść zgłoszenia powinna zawierać:
- Dane kontaktowe osoby zgłaszającej (wraz z afiliacją na UW)
- Opis modułu (3000 znaków, czyli w przybliżeniu jedna strona A4 standardowego tekstu) powinien zawierać ogólny opis projektu badawczego, podstawowe pytania badawcze i hipotezy
- Odpowiedź na serię pytań dotyczących charakteru proponowanych pytań oraz formy udziału w projekcie.
Moduły będą oceniane przez zespół Działania II.3.5 obejmujący psychologów, socjologów, metodologów badań sondażowych i badaczy nad migracjami. W przypadku modułów, których tematyka wychodzi poza kompetencje zespołu, do oceny zapraszani będą zewnętrzni eksperci/ekspertki z danej dyscypliny.
Podczas oceny modułów pod uwagę będą brane następujące kryteria:
- Wartość merytoryczna projektu (główne kryterium).
- Łatwość implementacji modułu do całości badania (jakość pytań, adaptacja językowa / kulturowa, porównywalność).
- Wpływ modułu na długość i złożoność kwestionariusza.
- Premiowane będą projekty prowadzone we współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w ramach aliansu 4EU+.
- Kompetencje zespołu projektu w obszarze badań sondażowych.
Harmonogram:
- Konkurs na moduły do badania (2021)
- Zgłaszanie propozycji 30.01.2021
- Rozstrzygnięcie konkursu 28.02.2021
- Konsultacje narzędzi 30.04.2021
- Badanie 1 – Fala 1 (Listopad 2021)
- Badanie 1 – Fala 2 (Listopad 2022)
- Konkurs na moduły badanie 2 (2024)
- Badanie 2 – Fala 1 (2025)
- Badanie 2 – Fala 2 (2026)