Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Lider zespołu badawczego w obszarze „Gospodarka o obiegu zamkniętym – magazynowanie energii” wybrany

Kategoria: I.3.4, Rezultaty

W dn. 29 marca 2021 rozstrzygnięto konkurs na lidera nowego zespołu badawczego w obszarze „Gospodarka o obiegu zamkniętym – magazynowanie energii” (Działanie I.3.4, POB I). Zwyciężczynią została dr Dominika Buchberger. Będzie prowadzić badania dotyczące zastosowania nowych materiałów w bateriach Li-ion. Jej grupa powstanie na Wydziale Chemii UW.

W konkursie wnioski złożyło 14 osób, z czego 5 spełniło warunki formalne (złożenie kompletu dokumentów, co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe po doktoracie). Wśród tych 5 osób było 3 naukowców z zagranicy i 2 z Polski, 3 mężczyzn i 2 kobiety.

Dr Buchberger pasję do nauki, a zwłaszcza chemii, przejawiała już w szkole – była finalistką 51. Olimpiady Chemicznej dla szkół średnich. Tytuł magistra uzyskała w 2010 r. na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej we współpracy z francuskimi uniwersytetami w Amiens i Tuluzie (w ramach programu Erasmus Mundus Master Course – Materials for Energy Storage and Conversion). Stopień doktora uzyskała w 2016 r. na Wydziale Fizyki UW. W czasie studiów doktoranckich współpracowała z University of Louisville (USA) i Tatung University (Taiwan). Następnie spędziła ponad 2 lata na stażu podoktorskim na University of Louisville w USA. Jest współautorką 28 publikacji naukowych oraz 2 międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Od powrotu do Polski realizuje grant Homing Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Wydziale Chemii UW.

Komisja konkursowa doceniła doświadczenie międzynarodowe dr Buchberger, dające nadzieję na stworzenie przez Kandydatkę sieci nowych i efektywnych współpracy naukowych, oraz jej tematykę badawczą świetnie wpisującą się w Circular Economy Action Plan (The European Green Deal) przyjęty przez Komisję Europejską w 2020 r.