Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład prof. Laury Levitt w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

Prof. Laura Levitt z Temple University z Filadelfii wygłosi wykład otwarty pt. „Amerykańscy Żydzi, Zagłada, strata: Rozważania o przedmiotach pamięci”.

Jak wygląda przyszłość upamiętniania Zagłady w Stanach Zjednoczonych? Jak będziemy pamiętać o Zagładzie, w momencie kiedy pamięć o niej zlewa się z historią, kiedy ocalali i ocalałe, którzy i które tak przejmująco dawali dawały świadectwo oraz żyli i żyły po Zagładzie, odchodzą? Wykład opisuje dotychczasowe sposoby upamiętniania Szoah w Stanach Zjednoczonych, a także stawia pytanie o znaczenie owego obecnego, historycznie przełomowego momentu. „Po” może odnosić się do wielu wymiarów czasowych: nie jest to jedynie „po” wojnie, „po” Zagładzie, lecz także odnosi się do momentu, kiedy pamięć przechodzi do historii. Zagłada stanowi stratę, która jest pojmowana w USA odniesieniu do innych strat, których doświadczyli amerykańscy Żydzi, nie stanowiąc jednak dla nich konkurencji, lecz raczej stykając się z nimi i je uzupełniając. W przyszłości ludzie nadal będą wyzwalać wspomnienia, ale rola ta będzie w coraz większym stopniu przynależeć do przedmiotów pamięci.

Prof. Laura Levitt jest profesorką religioznawstwa, judaistyki oraz gender studies na Temple University, gdzie pełniła funkcję dziekana Wydziału Religioznawstwa, a także kierowała programem studiów judaistyki oraz z zakresu badań nad płcią, seksualnością i kobietami. Prof. Levitt jest autorką monografii: The Objects that Remain (2020); American Jewish Loss after the Holocaust (2007); and Jews and Feminism: The Ambivalent Search for Home (1997) oraz współredaktorką tomów: Impossible Images: Contemporary Art After the Holocaust (2003) and Judaism Since Gender (1997). Wraz z Tracy Fessenden (Arizona State University) and David Harrington Watt (Haverford College) jest współredaktorką serii wydawnicznej North American Religions Series w wydawnictwie NYU Press.

Wykład wygłoszony zostanie podczas wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” należącym do Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wizyta odbywa się na zaproszenie zespołu „Gender and Sexuality”, a w szczególności przez dr Karolinę Krasuską, dr Ludmiłę Janion i dr Martę Usiekniewicz.

Wykład zostanie wygłoszony we czwartek, 12.05.2022 o godz. 17:15 w formie on-line przez platformę Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/85864913094