Dzień z Drogą Mleczną

Kategoria: III.3.2, Rezultaty

29 lipca w Obserwatorium Astronomicznym UW odbył się „Dzień z Drogą Mleczną”. Na program wydarzenia składały się warsztaty i wykłady przygotowane m.in. przez autorów trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej.

Wydarzenie zorganizowane w ramach realizacji projektu, który uzyskał dofinasowanie z Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych” odbył się cykl warsztatów i wykładów popularnonaukowych. Ich tematem przewodnim była analiza kształtu Drogi Mlecznej. Badania w tym zakresie prowadził zespół astronomów pod kierownictwem dr hab. Doroty Skowron z Obserwatorium Astronomicznego UW. W 2022 roku prof. Skowron otrzymała Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na realizację projektu poświęconego nowej metodzie odkrywania planet w najdalszych częściach Drogi Mlecznej i innych galaktykach.

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych przeprowadziła Monika Sitek, kierownik Północnej Stacji Obserwacyjnej OA UW w Ostrowiku. Wykłady na temat Drogi Mlecznej dla uczniów szkół średnich i dorosłych wygłosili badacze z Obserwatorium Astronomicznego UW: dr hab. Dorota Skowron, dr Jan Skowron oraz dr Przemysław Mróz. Badacze brali udział w tworzeniu unikatowej, trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej, którą zaprezentowali na łamach prestiżowego czasopisma „Science”.

(na zdjęciu: Teleskop Warszawski i cefeidy w Drodze Mlecznej odkryte przez przegląd nieba OGLE;
fot. Krzysztof Ulaczyk, Jan Skowron / OGLE, Obserwatorium Astronomiczne UW)