II.3.3. Utworzenie centrum ekspercko-badawczego w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW
Realizacja celu IDUB
- I. Zwiększenie wpływu działalności naukowej uczelni na rozwój światowej nauki
- II. Wzmocnienie współpracy badawczej z instytucjami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej
- III. Podniesienie jakości kształcenia studentów i doktorantów
- IV. Przygotowanie i wdrożenie kompleksowych rozwiązań służących rozwojowi zawodowemu pracowników uczelni
Nazwa POB/Grupy działań
Opis działania
Cele
- Utworzenie unikalnego w skali Europy centrum badań ekosystemów leśnych, zagrożeń związanych z globalnymi zmianami i znaczenia lasów dla dobrostanu człowieka;
- Opracowanie nowatorskich narzędzi do monitoringu Puszczy Białowieskiej i jej dziedzictwa;
- Stworzenie bazy noclegowej dla wizytujących naukowców;
- Renowacja i wzbogacenie infrastruktury naukowej;
- Zwiększenie liczby pracowników BSG UW (obecnie to tyko 2 pracowników naukowych);
- Promocja i popularyzacja badań prowadzonych w BSG UW.
Uzasadnienie
Wprowadzenie BSG UW w XXI wiek jako aktywnie działającego centrum ekspercko-badawczego dla naukowców z całego świata. BSG UW stanie się miejscem swobodnej wymiany myśli naukowej, co będzie przyczynkiem do tworzenia międzynarodowych sieci badawczych, wspólnych projektów i publikacji. Stworzenie sieci badawczej, w której uczestniczyć będą również naukowcy z innych państw badający ekosystemy leśne, pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań z zakresu ekologii funkcjonalnej, ekologii medycznej oraz wpływu zmian globalnych na różnorodność biologiczną i funkcjonowanie ekosystemów. Naukowcy wizytujący i pracownicy BSG UW będą prowadzili badania naukowe o przełomowym potencjale, co zwiększy rozpoznawalność UW na arenie międzynarodowej oraz doprowadzi do prestiżowych publikacji. W celu realizacji interdyscyplinarnych badań ekosystemów leśnych powstające centrum nawiąże współpracę z wiodącymi w tej dziedzinie zagranicznymi ośrodkami badawczymi, np. Uniwersytet Gandawski i Uniwersytet Lowański (Belgia), Uniwersytet we Freiburgu i Uniwersytet w Marburgu (Niemcy), INRAE (Francja).
Jednostka koordynująca działanie
- Wydział Biologii
Jednostki zaangażowane w realizację działania
- Liderem działania jest Białowieska Stacja Geobotaniczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Sportowa 19, 17-230 Białowieża.
- Utworzona jednostka badawcza i jej infrastruktura będzie służyć całej społeczności UW, w tym zespołom prowadzącym badania i działalność w zakresie: (i) ekologii i ochrony przyrody (np. różne Instytuty Wydziału Biologii), (ii) zmian klimatu (np. Instytut Geofizyki, Zespół doradczy do spraw kryzysu klimatyczno-ekologicznego „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”), (iii) interakcji człowieka z różnorodnością biologiczną (np. Katedra Mikroekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych), (iv) Centrum Współpracy i Dialogu UW.