Wystawa poświęcona badaniom archeologicznym Ekspedycji Wydziału Archeologii UW w Novae

Kategoria: III.3.2, Rezultaty

W dniu 28 czerwca (wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej badaniom archeologicznym Ekspedycji Wydziału Archeologii UW w Novae. Na wystawie można zapoznać się zarówno z odkryciami Ekspedycji, metodami badań, rekonstrukcjami odkrywanych pozostałości, jak i perspektywami kolejnych odkryć na tym ciekawym stanowisku.

Polsko-bułgarskie badania archeologiczne w rzymskim obozie legionowym Novae prowadzone są od 1960 roku, a zatem są najdłużej regularnie prowadzonymi wykopaliskami poza granicami Polski. Ekspedycja Wydziału Archeologii UW jest jedną z czterech ekspedycji pracujących obecnie na tym stanowisku, a jednocześnie najmłodszą stażem. Przez wiele lat kierownikiem zespołu badawczego był profesor Tadeusz Sarnowski. Aktualnie kieruje nim dr hab. Agnieszka Tomas. W skład zespołu wchodzą doktoranci UW oraz specjaliści, głównie z Wydziału Archeologii UW. Wciągu ostatnich trzydziestu lat Zespół badał m.in. sztab legionu I Italskiego, fortyfikacje oraz nekropolę. Zespół prowadził zarówno badania wykopaliskowe, jak i nieinwazyjne w okolicach twierdzy.

Wystawa będzie prezentowana w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 do 10 lipca 2022 r. w ramach działań promocyjnych Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Działanie III.3.2.