Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład w ramach wizyty mentoringowej – prof. Christoph Harms (Charité Universitaetsmedizin, Centre for Stroke Research, Berlin)

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy o zbliżającym się kolejnym wykładzie otwartym „Prediction of Stroke Outcome in Mice Based on Non-Invasive MRI and Behavioral Testing and its Modulation by Local Inflammation and Aging”, przygotowanym w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Christoph Harms jest profesorem w Charité Universitaetsmedizin, Centre for Stroke Research w Berlinie. Praca grupy badawczej prof. Christopha Harmsa skupia się na badaniach udaru niedokrwiennego mózgu w modelach mysich, obrazowaniu mózgu oraz molekularnej terapii udaru. Profesor Harms szczególnie interesuje się tym, w jaki sposób mózg broni się („endogenna neuroprotekcja”) i w jaki sposób można zwiększyć plastyczność mózgu, aby wspomagać regenerację po udarze i przywracanie funkcji motorycznych. W tym kontekście, głównymi tematami badań prowadzonych przez grupę prof. Harmsa są plastyczność, angiogeneza poudarowa oraz stan zapalny jako kluczowy czynnik kształtujący mikrośrodowisko mózgu po udarze.

Podczas wykładu prof. Harms omówi najnowsze osiągnięcia w badaniach nad udarem niedokrwiennym. Skupi się na sposobach przewidywania długotrwałych następstw udaru i omówi nowe metody pozwalające skorelować uszkodzenia mózgu z odzyskiwaniem funkcji motorycznych w modelu mysim udaru. Następnie omówi wyniki badań dotyczących roli interleukiny-6 w patogenezie udaru w kontekście możliwych strategii terapeutycznych ograniczających negatywne skutki udaru. Kolejno, przedyskutowane zostaną zagadnienia związane ze starzeniem i hematopoezą klonalną jako czynnikami ryzyka udaru.

Wykład odbędzie się 26 kwietnia, w godzinach 10:00-12:00, w auli 103B Wydziału Biologii (ul. Miecznikowa 1).

Zapraszamy