Czym były biady?

Kategoria: III.3.2, Rezultaty

Biady stanowią część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski, a dzięki badaniom Macieja Talagi z Wydziału „Artes Liberales” mamy możliwość ocalić je od zupełnego zapomnienia.

Przeprowadzone prace, ulokowane na pograniczu kilku dziedzin humanistycznych (historii, antropologii oraz archeologii), spełniając społeczną misję nauki, prezentują praktycznie wymarły już zwyczaj ludowy oraz związane z nim umiejętności i wiedzę. Przełamują też stereotyp historyka/antropologa/archeologa, jako badacza pogrążonego jedynie w sprawach nienamacalnych i niedostępnych laikom. Biady są też rodzajem sztuki walki i jako takie mogą być interesujące dla osób zainteresowanych sportem.

Wykład nagrany został w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych” i dostępny jest na kanale YouTube Wydziału „Artes Liberales”.