Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Rusza druga edycja konkursu „POB IV dla rodziców – Nowe Idee”

Kategoria: Nabory wniosków, Nowe Idee

W poniedziałek, 4 marca został otwarty konkurs na projekty badawcze przeznaczony dla rodziców powracających do pracy badawczej po przerwach związanych z opieką nad dziećmi. Konkurs skierowany jest do osób zatrudnionych na UW oraz doktorantek i doktorantów. Termin przyjmowania wniosków upływa 8 kwietnia.

Konkurs „POB IV dla rodziców” zorganizowany przez IV Priorytetowy Obszar Badawczy „Przekraczanie granic humanistyki” w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” jest skierowany do osób prowadzących badania w dyscyplinach humanistycznych powracających do pracy po przerwach spowodowanych opieką nad dziećmi.

Po sukcesie pierwszej edycji, w której dofinansowano 12 z 14 zgłoszonych projektów, otwieramy drugą edycję konkursu. Kwota dofinansowania przyznanego w 2022 roku na projekty to niemal 800 000 zł, na tegoroczny konkurs przeznaczamy podobną pulę środków. Pierwsza edycja konkursu przyniosła zamierzone efekty w postaci przełomowych, interdyscyplinarnych badań opisanych w artykułach złożonych do prestiżowych czasopism, a także wniosków grantowych na wieloletnie, międzynarodowe projekty.

Problem utrudnionego powrotu do pracy naukowej dotyczy zarówno osób zatrudnionych na UW w ramach umowy o pracę, jak i doktorantek i doktorantów, a skierowanie konkursu również do ojców jest ważnym krokiem na drodze wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w nauce poprzez zrównanie ułatwień przysługujących kobietom i mężczyznom, a co za tym idzie, zwiększenie równości płci w łączeniu opieki nad dziećmi z karierą naukową.

Konkurs „POB IV dla rodziców” wpisuje się w działania równościowe podejmowane przez Uniwersytet Warszawski w ramach Planu Równości Płci dla UW, gdzie odpowiada celom drugiemu „Wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet” i czwartemu „Ułatwienie łączenia pracy z życiem rodzinnym”, a także jest odpowiedzią na działania deklarowane w Strategii HR dla Naukowców (HRS4R) w ramach HR Excellence in Research.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie.

Szczegółowe informacje o konkursie

(Photo by Ioann-Mark Kuznietsov on Unsplash.)