Podcast „Oswoić gender”

Kategoria: III.3.2, Podcast, Rezultaty

W środę, 12 stycznia 2022 roku premierę miał podcast „Oswoić gender” realizowany jako część projektu poświęconego popularyzacji działań Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich w ramach Działania III.3.2.

Podcast „Oswoić gender” powstał w ramach projektu p. dr Karoliny Krasuskiej. Prowadzą go dr Anna Kurowicka i dr Marta Usiekniewicz, członkinie Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Wbrew prowokacyjnej nazwie, badania o płci kulturowej i seksualności nie zostały pozbawione ich ostrego krytycznego pazura, a słuchaczki i słuchaczy są zapoznawani ze zróżnicowaniem badań prowadzonych w ramach tych dyscyplin naukowych. W każdym odcinku wspólnie z gośćmi i gościniami pokazane zostanie, jak w życiu kulturowym i społecznym przejawiają się kwestie płci i seksualności. Autorzy obiecują też sporą dawkę humoru i polecajek – bo czym byłby popularnonaukowy podcast bez pracy domowej?

W ośmioodcinkowym pierwszym sezonie wraz z badaczkami i badaczami związanymi z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW poruszone zostaną tematy takie jak: mobilizacja ruchów antygenderowych, badania dziewczyńskości i biseksualności, genderowe konteksty transformacji i niepełnosprawności, nienormatywność seksualna w PRL, badania queerowego filmu i polskich imigrantek w Stanach Zjednoczonych, jak i polityczny wymiar horroru, oraz poradziecka literatura żydowska w USA.

Podcast powstał dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Uniwersytetu Warszawskiego oraz ze środków OSA UW.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio ogarnęła Magdalena Sowul, czyli Panilas, autorka podcastu „Słyszane”.

Nowe odcinki będą pojawiały się w każdą środę na Spotify, Apple Podcasts, Pocket Casts i Google Podcasts.