Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład w ramach wizyty mentoringowej – prof. Wolbert Smidt (Uniwersytet Friedricha Schillera, Uniwersytet w Mekelle)

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

Zapraszamy na wykład pt. „Discussing visuality in Ethiopian Orthodox churches. Art as an instrument shaping discourses on war, conflict and communality”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Wykład wygłoszony zostanie podczas I Międzynarodowej Konferencji „Art of communication and communication through art in Asia and Africa” współorganizowanej przez Wydział Orientalistyczny UW w dniach 1-2.12.2022.

Profesor Wolbert Smidt jest etiopistą, etnohistorykiem i badaczem specjalizującym się w antropologii politycznej i etno-historii w odniesieniu do grup etnicznych, zamieszkujących północną Etiopię (Tigraj), Erytreę, a także zachodnią Etiopię. Zajmuje się historią powstania i rozwoju nowoczesnych państwowości Etiopii i Erytrei. W jego obszarach zainteresowań badawczych znajduje się także historia kontaktów europejsko-etiopskich, a zwłaszcza niemiecko-etiopskich. Był profesorem wizytującym i goszczącym na wielu uniwersytetach między innymi we Francji, Japonii, Niemczech i Etiopii. Jest autorem setek publikacji (bibliografia dostępna tutaj), dotyczących historii i kultury państw i społeczności Rogu Afryki. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i kulturalnych.

W swoim wykładzie otwierającym konferencję profesor Smidt przedstawi zagadnienia związane ze sztuką sakralną Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w kontekście kształtowania dyskursu na temat wojny, konfliktu i wspólnotowości w Etiopii. Sztuka sakralna w kościołach etiopskich, podobnie jak w innych regionach świata, stanowi doskonały przykład tego, jak można przekazywać informacje o wartościach społecznych i politycznych danej społeczności. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną przykłady sztuki chrześcijańskiej, pochodzące głównie z regionu Tigraj, z północnej części Etiopii, a także przykłady sztuki sakralnej wyznawców innych religii z tego obszaru. Główne zagadnienia poruszane podczas wykładu, dotyczyć będą:

  1. Związków wojny i konfliktu ze sztuką sakralną. Na przestrzeni wieków, etiopskie ikony były wykorzystywane do wzmacniania narracji wojennych i towarzyszyły przywódcom i władcom etiopskim podczas bitew. Sztuka religijna była (i jest także obecnie) kluczowym elementem pojawiającym się przy okazji toczących się wojen.
  2. Sztuka jako element wspierający i kreujący wspólnotę. Podczas wojen, kościoły były chronione jako miejsca, w których przechowywane są obiekty dziedzictwa kulturowego (między innymi: ikony i iluminowane manuskrypty itp.), które zarazem traktowane są jako przedmioty poświęcone i uświęcone. Dzięki zawartej w nich boskiej obecności, obiekty te pomagały tworzyć duchowy azyl dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Kościoły stawały się świętymi przestrzeniami, w których można było znaleźć schronienie i czasowo lub na stałe wyłączyć się ze świata.
  3. Obecnie następuje muzealizacja sztuki sakralnej, która prowadzi do oderwania sztuki od jej lokalnych zależności i kontekstu. Obiekty, które były żywą częścią społeczności, zostają przeniesione do muzeów. Ponadto, sztuka wykorzystywana jest do tworzenia konkretnego wizerunku Etiopii jako państwa o wyjątkowej historii i kulturze. Sztukę sakralną wykorzystuje się także do celów politycznych, co można zaobserwować podczas trwającej obecnie wojnie w Tigraj. Ataki wojsk na liczące kilkaset lat kościoły i klasztory, oraz na znajdujące się w nich zbiory, można interpretować, jako konkretną formę przekazu politycznego, skierowanego do lokalnych społeczności i etiopskiego społeczeństwa.

Wykład prof. Wolbert Smidta wchodzi w skład wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” należącym do Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wizyta odbywa się na zaproszenie zespołu „Visions of African history” (dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW, dr hab. Kamil Kuraszkiewicz, prof. UW, dr Zuzanna Augustyniak, mgr Kinga Turkowska).

Informacja o konferencji

Zapraszamy pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wszystkich zainteresowanych!