Wykład z wizytą mentoringową – prof. Wolfganga Haerdle, Humboldt-Universität zu Berlin

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Wykład prof. Wolfganga Haerdle pt. „Crypto volatility forecasting: ML vs GARCH” odbył się (w poniedziałek) 23.01 o 15:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW w sali A409.

Wolfgang Karl Härdle uzyskał doktorat z matematyki na Uniwersytecie w Heidelbergu i habilitował się z ekonomii na Uniwersytecie w Bonn. Był założycielem i dyrektorem Collaborative Research Centre CRC 373 „Quantification and Simulation of Economic Processes” (1994-2003), dyrektorem CRC 649 „Economic Risk” (2005-2016), a także C.A.S.E. (Centrum Statystyki Stosowanej i Ekonomii) (2001-2014). Jest profesorem na Humboldt-Universität zu Berlin i dyrektorem Blockchain Research Center (BRC).

Jego obecne badania koncentrują się na nowoczesnych technikach uczenia maszynowego, inteligentnej analizie danych i ekosystemie kryptowalut. Opublikował ponad 40 książek i ponad 350 artykułów w czołowych czasopismach statystycznych, ekonometrycznych i finansowych. Jest wysoko cytowany i należy do czołowych naukowców zarejestrowanych w REPEC. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie inżynierii finansowej, projektowania produktów strukturyzowanych oraz analizy ryzyka kredytowego. Jego ostatnie badania rozszerzają paradygmaty nieparametryczne na uczenie maszynowe, analizę decyzji i naukę o danych dla gospodarki cyfrowej. Jest redaktorem naczelnym Springer Journal „Digital Finance”. Wypromował ponad 60 doktorantów i ma wieloletnie relacje badawcze z partnerami naukowymi m.in. w USA, Singapurze, Pradze, Warszawie, Paryżu, Cambridge, Pekinie, Xiamen, Taipei.