Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Drugi sezon podcastu „Oswoić gender”

Kategoria: III.3.2, Podcast, Rezultaty

W środę, 22 lutego 2023 roku odbyła się premiera drugiego sezonu podcastu „Oswoić gender” realizowanego w ramach projektu dr Marty Usiekniewicz dofinansowanego z Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych”.

Prowadzony przez dr Annę Kurowicką i dr Martę Usiekniewicz (OSA UW) podcast „Oswoić gender” przedstawia zróżnicowanie badań prowadzonych w ramach badań o płci kulturowej i seksualności. W każdym odcinku zaproszone osoby opowiadają o tym, jak w życiu kulturowym i społecznym przejawiają się kwestie płci i seksualności oraz dzielą się polecajkami – bo czym byłby popularnonaukowy podcast bez pracy domowej?

W drugim sezonie występują związane z Uniwersytetem Warszawskim badaczki i badacze reprezentujący różne dyscypliny nauk humanistycznych i społecznych, takie jak antropologia kulturowa, kulturoznawstwo, socjologia czy filozofia. Poruszane tematy to między innymi rasizm w Polsce, profilaktyka HIV i AIDS, genderowe aspekty kultury picia, płeć w gramatyce i debaty o zaimkach, gender mainstreaming i polskie #metoo, płeć i seksualność w fantastyce, badania praktyk BDSM oraz tworzenia archiwum historii osób LGBTQ w Polsce.

Podcast realizowany jest dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Uniwersytetu Warszawskiego, a prowadzące są członkiniami Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Zuzanna Piechowicz, zaś za nagrania i studio odpowiedzialna jest Magdalena Sowul, czyli Panilas.

Nowe odcinki pojawią się w każdą środę na Spotify, Apple Podcasts, Pocket Casts i Google Podcasts, YouTube.