Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Świat bez granic – zaproszenie na wernisaż

Kategoria: III.3.2, Rezultaty, Wydarzenia

Anna Piontek, dyrektorka Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz dr hab. Dariusz Manasterski, kurator wystawy zapraszają na wernisaż wystawy „Archeologiczne badania nad relacjami społecznymi na przełomie neolitu i epoki brązu w północno-wschodniej Polsce”.

Wystawa archeologiczna „Świat bez granic” prezentuje wyniki badań prowadzonych w ostatnich latach przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Tematem przewodnim wystawy są relacje społeczne, które mogły zachodzić na przełomie neolitu i epoki brązu w północno-wschodniej Polsce – obszarze zdominowanym przez jeziora i rozlewiska rzek, który pomimo interdyscyplinarnych badań nasilających się w ostatnich latach, wciąż jest rozpoznany w stopniu niezadawalającym. Na skutek intensyfikacji prac doszło jednak do wydzielenia kluczowych dla tej problematyki stanowisk. Kluczowych, bowiem zawierających źródła archeologiczne, które istotnie zmieniają peryferyjne postrzeganie sytuacji kulturowej mającej tu miejsce w III tys. p.n.e. Obecnie, w ujęciu popularnonaukowym, przedstawiamy Państwu dotychczas uzyskane wyniki i na ich podstawie proponowane hipotezy.

Wystawa w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie jest drugą częścią ekspozycji „Świat bez granic”.

Zapraszamy
16.02.2023, godz. 17:00
POLSKA AKADEMIA NAUK
MUZEUM ZIEM
I
Willa Pniewskiego, Aleja Na Skarpie 27

Wystawa powstała w ramach Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych”.