Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład i warsztaty z wizytą mentoringową – Associate Professor Erin Saupe, University of Oxford

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Wydarzenia

Instytut Biologii Ewolucyjnej oraz Laboratorium PARADIVE serdecznie zapraszają na wykład i warsztaty Erin Saupe, profesora paleobiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Erin wykorzystuje dane zarówno z organizmów kopalnych, jak i współczesnych, aby badać pochodzenie i zachowanie różnorodności biologicznej w geologicznych skalach czasowych. Aby zrozumieć, w jaki sposób gatunki reagują na warunki klimatyczne w czasie i przestrzeni, stosuje metody modelowania nisz ekologicznych, które łączą informacje środowiskowe (np. temperaturę i dostępność wody) z danymi dotyczącymi występowania gatunków. Jej badania wykazały, że informacje zebrane z zapisu kopalnego można wykorzystać do prognozowania, w jaki sposób dzisiejszy szybko zmieniający się klimat wpłynie na różnorodność biologiczną Ziemi. Prognozy te mogą z kolei stanowić podstawę strategii ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Za swój wkład w nowo powstającą dziedzinę biologii konserwatorskiej została niedawno doceniona przez Blavatnik Awards UK, którzy honorują innowacje w nauce. Jest także laureatką prestiżowej nagrody Leverhulme, przyznawanej wybitnym naukowcom o wielkim potencjale na przyszłość.

  • Wykład “„The emergence of latitudinal diversity gradients in deep time” odbędzie się 27 czerwca w godzinach 12.00-13.30 na Wydziale Biologii (ul. Miecznikowa 1, sala 102B). Wykład będzie się koncentrował na ilościowym określeniu pojawiania się gradientów różnorodności równoleżnikowej w świecie morskim, od bezkręgowców bentosowych po otwornice planktonowe. Zagłębi się w potencjalne mechanizmy napędowe odpowiedzialne za większą różnorodność obserwowaną obecnie na niskich szerokościach geograficznych i dlaczego tego samego wzorca możemy nie obserwować w głębszym czasie.
  • Warsztaty odbędą się 28 czerwca w godzinach 10.00-16.00 w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CNBCh, ul. Żwirki I Wigury 101, pokój 1.126) i stanowić będą wprowadzenie do różnych podejść do modelowania nisz ekologicznych. WAŻNE: prosimy o kontakt z Kariną Vanadziną w celu zgłoszenia zainteresowania.