Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi 25-lecie działalności

Kategoria: II.4.1, Wydarzenia

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW (UOTT) obchodzi swój jubileusz przy okazji międzynarodowej konferencji „Komercjalizacja i przedsiębiorczość w XXI wieku” organizowanej w dniach 25–27 października 2023 r. na terenie UW.

Podczas konferencji akcentowano rolę, jaką odgrywają akademickie centra transferu technologii w funkcjonowaniu uczelni i w gospodarce. Jednostki te przede wszystkim mają kluczowy udział w budowaniu relacji między naukowcami a otoczeniem uczelni. Jak podkreślał Rektor UW, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, wyniki prac badawczych należy nie tylko publikować, ale również – w miarę możliwości – patentować i wprowadzać w życie. Co ważne, takie ośrodki jak UOTT, są jednostkami ogólnouczelnianymi, a to oznacza, że pracują one na rzecz wszystkich wydziałów, w tym także humanistycznych i społecznych. Muszą więc z jednej strony działać w sposób uniwersalny, ale z drugiej dostosowywać się do specyfiki różnych dyscyplin naukowych oraz złożoności potrzeb przedsiębiorców z wielu branż.

O roli centrów transferu technologii w funkcjonowaniu uczelni, jak również o wyzwaniach i szansach dla transferu technologii w Polsce swoje wystąpienia mieli też m.in. dr hab. inż. Przemysław Dubel, Dyrektor UOTT; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, partnera głównego konferencji.

W trakcie konferencji odbyły się panele z udziałem naukowców prowadzących uniwersyteckie spółki spin-off, osób zarządzających centrami transferu technologii w innych uczelniach, władz UW oraz władz Urzędu Patentowego RP. Uczestnicy dyskutowali o tym, co można zrobić, by współpraca nauki z biznesem przebiegała efektywniej.

Obchody 25 lat działalności UOTT UW stały się okazją do zmiany nazwy jednostki. 26 października 2023 r. dotychczasowy UOTT UW zmienił nazwę na Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW (CTTW UW). Wpisuje się to w strategię, która zakłada kluczowy udział jednostki w realizacji Trzeciej Misji Uniwersytetu.

Konferencja została dofinansowana z Działania II.4.1 „Organizacja kongresów międzynarodowych o znaczeniu światowym” Programu IDUB.

szczegółowa relacja oraz zdjęcia »