O nowych technologiach w czasach kryzysu – debata na Uniwersytecie Warszawskim

Kategoria: II.3.4, Rezultaty, Wydarzenia

W dniach 14-15 marca 2024 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Human Tech Transition: Crises in Mediatized Politics, Society & Economy”, w której wzięło udział ponad 130 naukowców z niemal 30 państw świata.

Konferencja była współorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Wileński. Naukowcy debatowali nad współistnieniem człowieka z technologią w kontekście współczesnych globalnych kryzysów. Wśród dyskutowanych zagadnień były m.in. rosnące znaczenie sztucznej inteligencji, dezinformacja w czasie wojny czy komunikacja na temat kryzysu klimatycznego. Konferencja została zorganizowana w ramach Działania II.3.4 „Grywalizacja światów w służbie nowoczesnemu społeczeństwu XXI w.” Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, prowadzonego przez zespół Laboratorium Badań Medioznawczych UW pod kierownictwem dra hab. prof. UW Tomasza Gackowskiego.

Wcześniej, w ramach preconference, 13 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowano warsztaty dla naukowców – jeden dotyczył generatywnej sztucznej inteligencji, a drugi – infrastruktury CLARIN. To pierwsza tego typu inicjatywa, w której ważne regionalne uczelnie zjednoczyły siły, by wraz z naukowcami z innych zagranicznych ośrodków akademickich podjąć debatę na temat znaczenia technologii medialnych w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, zwłaszcza w kontekście kryzysów współczesności. Konferencja została zorganizowana pod patronatem najważniejszego na świecie towarzystwa naukowego, zajmującego się mediami i komunikacją – International Communication Association (ICA). Wydarzenie otrzymało również patronat honorowy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Konferencję otworzyli: prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego; Tomasz Bratek, wiceprezydent m. st. Warszawy oraz dr hab. Prof. UJ Agnieszka Hess, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Podczas kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych omawiane były m.in. następujące tematy:

• Komunikacja w czasach wojny – nowe media, stare strategie
  • Manipulacje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
  • Dezinformacja, polaryzacja i populizm w kontekście komunikacji zdrowotnej
  • Media a dyskurs zmian klimatycznych
  • Dezinformacja w mediach społecznościowych
  • Cyfrowa sfera publiczna w kontekście algorytmizacji i datafikacji

Oprócz paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji wysłuchali także prelekcji plenarnych, wygłoszonych przez światowej sławy badaczy. W planie są również publikacje pokonferencyjne.

Zobacz: szczegółowy program wydarzenia.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej konferencji: www.htt.events.