Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Trzeci sezon podcastu „Oswoić gender”

Kategoria: III.3.2, Podcast, Rezultaty

W środę, 6 marca 2024 roku ukazał się pierwszy odcinek trzeciego sezonu podcastu „Oswoić gender” realizowanego w ramach projektu finansowanego z Programu IDUB, Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych”.

Podcast „Oswoić gender” prowadzą dr Anna Kurowicka i dr Marta Usiekniewicz, współkierowniczki Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji przedstawiają zróżnicowanie podejść i wyników w ramach badań o płci kulturowej i seksualności. W każdym odcinku zaproszone osoby opowiadają o tym, jak w życiu kulturowym i społecznym przejawiają się kwestie płci i seksualności oraz dzielą się polecajkami – bo czym byłby popularnonaukowy podcast bez pracy domowej?

W trzecim sezonie występują osoby głównie związane z Uniwersytetem Warszawskim, badaczki i badacze reprezentujący różne dyscypliny nauk humanistycznych i społecznych, takie jak antropologia kulturowa, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo i socjologia. Poruszane tematy to między innymi przecięcie antropologii medycyny i gender studies, animal studies i teorie feministyczne w oczach najmłodszego pokolenia badaczek, badania literatury gatunkowej, męskości w polskiej literaturze, płeć i migracje oraz strategie równościowe na uniwersytecie. Sezon kończy się odcinkiem specjalnym po angielsku, w którym rozmawiamy o pisaniu historii problematycznych postaci queer z autorami książki “Bad Gays: A Homosexual History”.

Podcast realizowany jest dzięki dofinansowaniu na promocję badań w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Uniwersytetu Warszawskiego, a prowadzące są członkiniami Pracowni Gender/Sexuality Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Realizacją dźwięku i montażem zajęła się Julia Machnowska, zaś nagrania i studio zapewniła Magdalena Sowul.

Nowe odcinki pojawią się w każdą środę na Spotify, Apple Podcasts, Pocket Casts i Google Podcasts, YouTube.