Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Projekty dla wspólnych zespołów badawczych z UW i WIM-PIB (w ramach Działania IV.3.1)

Ogłoszenie o konkursie

  • Nazwa: Projekty dla wspólnych zespołów badawczych z UW i WIM-PIB
  • Cel: (1) wsparcie zespołów badawczych z UW i WIM-PIB, których praca wzmocni długofalową współpracę obydwu instytucji; (2) wsparcie zespołów realizujących projekty badawcze, mających duży potencjał na pozyskanie grantów zewnętrznych na dalsze finansowanie badań i/lub wspólną publikację, przyczyniając się m.in. do poprawy wskaźników ewaluacji WIM-PIB, UW oraz programu IDUB UW; (3) wsparcie zespołów realizujących projekty badawcze, których wyniki będą odpowiadać na istotne wyzwania społeczne
  • Wnioskodawca: co najmniej dwóch wnioskodawców – liderzy projektu odpowiedzialni za złożenie wniosku i rozliczenie projektu (w tym przynajmniej jeden z UW oraz jeden z WIM-PIB) – spełniający wymagania opisane w Zasadach konkursu
  • Data ogłoszenia konkursu: 01.07.2024
  • Rozpoczęcie naboru wniosków: 02.07.2024
  • Zakończenie naboru wniosków: 16.08.2024
  • Termin ogłoszenia wyników konkursu: do 20.09.2024
  • Budżet konkursu: 300 tys. PLN finansowane ze środków IDUB UW oraz 300 tys. PLN finansowane ze środków WIM-PIB
  • Budżet projektu: do 100 tys. PLN łącznie ze środków IDUB UW oraz WIM-PIB w proporcji 50/50
  • Sposób składania wniosków: skan wniosku wypełnionego i podpisanego przez liderów projektu z UW i z WIM-PIB oraz kierowników jednostki/komórki organizacyjnej, w której zatrudnieni są wnioskodawcy wysłany na adresy: l.tanska@uw.edu.pl oraz rozliczenianaukowe@wim.mil.pl
Zasady konkursuWyniki konkursu

Zasady konkursu

Niniejsze zasady przyznawania środków dotyczą wsparcia współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym w celu zwiększenia wpływu wyników badań realizowanych przez wspólne zespoły badawcze na naukę światową oraz zdobycia doświadczenia dotyczącego mechanizmów współpracy między obiema instytucjami.

Cele Konkursu

  1. Wsparcie zespołów badawczych z UW i WIM-PIB, których praca wzmocni długofalową współpracę obydwu instytucji.
  2. Wsparcie zespołów realizujących projekty badawcze, mających duży potencjał na pozyskanie grantów zewnętrznych na dalsze finansowanie badań i/lub wspólną publikację, przyczyniając się m.in. do poprawy wskaźników ewaluacji WIM-PIB, UW oraz programu IDUB UW.
  3. Wsparcie zespołów realizujących projekty badawcze, których wyniki będą odpowiadać na istotne wyzwania społeczne.

Kwota dofinansowania

Zespoły badawcze mogą wnioskować o finansowanie do 50 tys. PLN ze środków IDUB UW w ramach” Działania IV.3.1 „Granty wewnętrzne Uniwersytetu Warszawskiego dla podniesienia potencjału badawczego pracowników” oraz do 50 tys. PLN ze środków WIM-PIB.

Formularz wniosku określa załącznik nr 1 do Zasad.

Wnioskodawcy i zespół badawczy

  1. Projekty przygotowywane są przez co najmniej dwóch wnioskodawców – liderów projektu odpowiedzialnych za złożenie wniosku i rozliczenie projektu (w tym przynajmniej jednego z UW oraz jednego z WIM-PIB), którzy:
    1. są zaliczani do liczby N UW lub WIM – PIB w dniu złożenia wniosku,
    2. posiadają udokumentowane doświadczenie w kierowaniu zespołem naukowym lub klinicznym,
    3. posiadają doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych, których wyniki zostały opublikowane w czasopismach z 25% najlepszych w reprezentowanej przez te czasopisma dyscyplinie (wg. bazy Scopus /Web of Science) lub posiadają min. 100 punktów wg listy MNiSW bądź wyniki ich badań zostały opublikowane w formie monografii/rozdziałów w monografiach w wydawnictwach z II poziomu listy MNiSW.
  2. Zadaniem liderów projektów jest stworzenie zespołów badawczych.
  3. W skład zespołów badawczych z UW mogą wejść pracownicy, doktoranci i studenci.
  4. Zespoły badawcze, w których skład wchodzą młodzi naukowcy będą dodatkowo punktowane przy ocenie wniosków¹.
  5. Deklaracja wnioskodawców dotycząca złożenia wspólnej publikacji jak i wspólnego wniosku o grant będzie kryterium rozstrzygającym przy ustaleniu rankingu dla wniosków z tą samą liczbą punktów.
  6. Wnioskodawca – lider projektu zarówno ze strony UW, jak i WIM-PIB, o których mowa powyżej, w danym konkursie może aplikować o finansowanie tylko jednego wniosku projektowego

Zakładane rezultaty

W wyniku przyznanego dofinansowania wspólne zespoły badawcze UW i WIM-PIB uzyskają zdolność do dalszego skutecznego ubiegania się o granty z polskich i międzynarodowych agencji finansujących badania oraz do opublikowania wyników badań w prestiżowych czasopismach. Realizowane projekty przyczynią się do trwałego zacieśnienia współpracy między UW a WIM-PIB. Rozwiną i pogłębią swoją działalność wspólne zespoły badawcze, które prowadzą badania odpowiadające na kluczowe wyzwania społeczne.

Okres finansowania

  • do 12 miesięcy od daty uzyskania dofinansowania.

Harmonogram konkursu

  • termin naboru wniosków: od 2 lipca 2024 do 16 sierpnia 2024
  • termin ogłoszenia wyników konkursu: do 20 września 2024

Budżet konkursu

Konkurs finansowany jest przez UW i WIM-PIB w następujących proporcjach:

  • UW: 300 tys. PLN finansowane ze środków IDUB UW,
  • WIM-PIB: 300 tys. PLN

Wsparcie realizowane na UW w ramach Działania IV.3.1 „Granty wewnętrzne Uniwersytetu Warszawskiego dla podniesienia potencjału badawczego pracowników” „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza Uniwersytetu Warszawskiego.

Komisja konkursowa

  1. Komisję konkursową powołuje Kierownik Programu IDUB UW oraz Dyrektor WIM-PIB.
  2. W skład Komisji wchodzi 3 członków z UW oraz 3 członków z WIM-PIB.
  3. Komisja konkursowa wyznacza ze swojego grona Przewodniczącego.
  4. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji oraz kieruje jej pracami.
  5. Warunkiem prowadzenia prac przez Komisję jest udział w niej co najmniej 2/3 jej członków.
  6. Przewodniczący komisji konkursowej wyłącza od udziału w pracach komisji konkursowej na czas rozpatrywania danego wniosku członka komisji konkursowej, w stosunku do którego mogą zachodzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności i obiektywności, a w szczególności, jeśli:
    1. jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie wnioskodawcy;
    2. jest związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z wnioskodawcą;
    3. pozostaje z wnioskodawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tego członka, w tym gdy wnioskodawca jest przełożonym lub podwładnym członka komisji konkursowej..
  7. Komisja konkursowa może obradować z wykorzystaniem narzędzi komunikacji elektronicznej. Dopuszcza się możliwość udziału członków komisji konkursowej w jej posiedzeniach za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
  8. Komisja tworzy listę rankingową wniosków projektowych wraz z rekomendacją dofinansowania i przedstawia Kierownikowi Programu IDUB UW oraz Dyrektorowi WIM-PIB w celu podjęcia przez nich ostatecznej, wspólnej decyzji co do ich realizacji/finansowania.
  9. Decyzja o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu, wniosku do dofinansowania jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Obsługę prac komisji konkursowej zapewnia pracownik administracji wskazany przez Przewodniczącego komisji.

Obsługę administracyjną konkursu zapewni ze strony UW: dr Lidia Tańska, e-mail: l.tanska@uw.edu.pl, tel: +48 22 55 20749 oraz ze strony WIM-PIB: Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami, Sekcja Projektów Statutowych i Krajowych, e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl, tel: +48 261 817 296; +48 261 817 298.

Ocena wniosków

  1. Wniosek podlega:
    1. ocenie formalnej polegającej na kontroli kompletności wniosku i zgodności proponowanego projektu z Zasadami konkursu,
    2. ocenie merytorycznej, zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku nr 2 do Zasad.
  2. W przypadku stwierdzenia we wniosku o dofinansowanie braków formalnych lub oczywistych omyłek, przed przekazaniem wniosku do oceny merytorycznej wzywa się wnioskodawców do usunięcia braków formalnych lub poprawienia oczywistych omyłek, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wysłania wezwania. Wezwanie do uzupełnienia lub poprawy oczywistych omyłek wniosku kieruje się na adresy poczty elektronicznej wnioskodawców wskazany we wniosku z pouczeniem, że w przypadku nieusunięcia braków formalnych w wyznaczonym terminie wniosek pozostawiony zostanie bez rozpatrzenia.
  3. Komisja może kierować wnioski w danym konkursie do opinii eksperta lub ekspertów klinicystów. Zasady i termin sporządzania przedmiotowych opinii określa komisja konkursowa mając na względzie zapewnienie sprawnego przebiegu postępowania konkursowego.
  4. Ocenę wniosku stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków Komisji za poszczególne kryteria oceny, przy uwzględnieniu opinii/punktacji eksperta/ów, podzielona przez liczbę tych członków komisji konkursowej. Ocenę wniosku odnotowuje się w protokole z posiedzenia Komisji.
  5. W przypadku równej liczby punktów między wnioskami, Komisja decyduje o kolejności wniosków na liście rankingowej, możliwych do zakwalifikowanych do finansowania. W wypadku równej liczby głosów pod uwagę brane będą różnice w punktacji według kryteriów oceny mających kolejno najwyższą wagę.
  6. Komisja konkursowa sporządza opisowe uzasadnienie dokonanej oceny dla każdego z wniosków.
  7. Na podstawie przeprowadzonej oceny wniosków Komisja sporządza listę rankingową, w tym podaje w niej próg punktów umożliwiający zakwalifikowanie projektu badawczego do dofinansowania, przy czym jest on nie niższy niż 50% możliwych do uzyskania punktów.

Obieg dokumentów konkursowych

  1. Elektroniczny formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej IDUB UW oraz stronie WIM-PIB.
  2. Wniosek powinien podpisać wnioskodawca – lider projektu z UW i Kierownik jednostki organizacyjnej zatrudniającej wnioskodawcę z UW oraz wnioskodawca – lider projektu z WIM-PIB i Kierownik komórki organizacyjnej, w której zatrudniony jest wnioskodawca z WIM-PIB.
  3. Skan podpisanego wniosku należy wysłać mailem na adresy: UW, e-mail: l.tanska@uw.edu.pl; WIM-PIB, e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl
  4. Podpisy mogą być elektronicznymi podpisami kwalifikowanymi.
  5. Wnioski niespełniające wymogów formalnych nie będą rozpatrywane.
  6. Decyzja o przyznaniu finansowania. Lista projektów, które uzyskają finansowanie zostanie opublikowana na stronie internetowej IDUB UW i WIM-PIB.

Rozliczenie projektu

  1. Rozliczenie projektu następuje w ciągu 30 dni od daty jego zakończenia i dokonywane jest na podstawie raportu z realizacji projektu – uwzględniającego opis zrealizowanych zadań i poniesionych kosztów.
    1. Sprawozdanie merytoryczne składane jest wspólnie przez wnioskodawców – liderów projektu UW i WIM-PIB. Sprawozdanie podpisują wnioskodawcy i Kierownicy jednostek/komórek organizacyjnych, w których zatrudnieni są odpowiednio wnioskodawcy z UW i z WIM-PIB. Sprawozdanie składane jest na adres:
      • UW: dr Lidia Tańska, ul. Dobra 55, pokój 2.027, e-mail: l.tanska@uw.edu.pl
      • WIM-PIB: Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami, Sekcja Projektów Statutowych i Krajowych, ul. Szaserów 128, budynek 31, pokój 451, e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl
    2. Rozliczenie finansowe odbywa się oddzielnie dla środków przyznanych przez UW oraz WIM-PIB
      • Rozliczenie finansowania UW: zestawienie poniesionych kosztów z realizacji zadań (według kategorii oraz w układzie planowane – wydatkowane), podpisane przez Pełnomocnika Kwestora Jednostki organizacyjnej UW, w której realizowany jest projekt oraz wnioskodawcę – lidera projektu w UW, jako załącznik do sprawozdania merytorycznego.
      • Rozliczenie finansowe WIM-PIB: zestawienie poniesionych kosztów z realizacji zadań (według kategorii oraz w układzie planowane – wydatkowane), podpisane przez Głównego Księgowego WIM-PIB oraz wnioskodawcę – lidera projektu w WIM-PIB, jako załącznik do sprawozdania merytorycznego.
    3. Raport z realizacji projektu podlega zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Komisji Konkursowej
  2. Końcowe rozliczenie projektu stanowi: złożenie wspólnej publikacji i/lub wspólnego wniosku o grant.
  3. Warunki końcowego rozliczenia projektu — Warunkiem końcowego rozliczenia projektu jest złożenie najpóźniej 12 miesięcy po zakończeniu projektu:
    • wspólnej publikacji wyników badań w czasopismach z 25% najlepszych w reprezentowanej przez te czasopisma dyscyplinie (wg. bazy Scopus/ Web of Science) lub posiadającym co najmniej 100 punktów wg listy MNiSW lub w wydawnictwie z II poziomu listy MNiSW
      i/lub
    • wspólnego wniosku o grant na dalsze finansowanie projektu badawczego w polskich i/lub międzynarodowych agencjach finansujących badania.

    Wspólna publikacja lub wspólny wniosek o grant na dalsze finansowanie projektu powinny być złożone przez co najmniej dwóch członków zespołu badawczego w tym jednego z UW i jednego z WIM-PIB.

Postanowienia końcowe

UW i WIM-PIB zastrzegają sobie prawo do anulowania konkursu bez podania przyczyny.


¹ Osoby prowadzące działalność naukową, doktoranci lub nauczyciele akademicy, którzy nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego upłynęło mniej niż 7 lat (do okresu 7 lat nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym).


Szczegółowe zasady finansowania projektów wspólnych zespołów badawczych z UW i WIM-PIB

Zasady finansowania projektów

  1. Konkurs finansowany jest przez UW i WIM-PIB w następujących proporcjach:
    • UW: 300 tys. PLN finansowane ze środków IDUB UW,
    • WIM-PIB: 300 tys. PLN.
  2. Zespoły badawcze mogą wnioskować o finansowanie do 100 tys. PLN łącznie ze środków IDUB UW oraz WIM-PIB w proporcji 50/50.
  3. Budżety projektowe z UW i z WIM-PIB są niezależne od siebie i nie ma możliwości dokonywania przesunięć między nimi.
  4. W wydatkowaniu środków z budżetu projektowego z UW obowiązują zasady i regulacje UW. W wydatkowaniu środków z budżetu projektowego z WIM-PIB obowiązują zasady i regulacje obowiązujące w WIM-PIB.
  5. Koszty poniesione po stronie UW są płatne z IDUB UW.
  6. Koszty poniesione po stronie WIM-PIB są płatne z części budżetu WIM-PIB w ramach konkursu.
  7. Budżet projektu powinien być opisany w ramach następującej kategorii kosztów: wynagrodzenia, materiały, środki trwałe, usługi podmiotów zewnętrznych, inne koszty bezpośrednie, w tym koszty udziału w konferencjach.
  8. W przypadku dokonania w trakcie realizacji projektu wspólnie przez UW i WIM-PIB rozwiązania mającego cechy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub rozwiązania mającego cechy utworu w rozumieniu prawa autorskiego, czy know-how, podział praw własności będzie proporcjonalny do zaangażowania danej uczelni lub instytutu w projekt.
  9. Publikacje powstałe na podstawie wyników badań projektu będą stanowiły wspólny dorobek stron (uczelni i instytutu). Każda ze stron będzie uprawniona do publikacji wyników oraz korzystania z nich za zgodą drugiej strony.
  10. Koszty opublikowania wyników badań będę ponoszone przez strony proporcjonalnie do procentowego udziału w powstaniu publikacji.

Wsparcia administracyjnego udzielają

  • UW: dr Lidia Tańska, e-mail: l.tanska@uw.edu.pl, tel: +48 22 55 20749;
  • WIM-PIB: Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami, Sekcja Projektów Statutowych i Krajowych, e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl, tel: +48 261 817 296; +48 261 817 297.

Załączniki

  1. Tytuł wniosku: „Identyfikacja czynników predykcyjnych wystąpienia nowo rozpoznanej objawowej niewydolności serca u chorych hospitalizowanych z powodu ostrego zespołu wieńcowego – badania obserwacyjne
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: dr Jakub Zieliński
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: prof. dr hab. Paweł Krzesiński
  2. Tytuł wniosku: „Analiza podstaw genetycznych w czerniaku błony naczyniowej oka
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: prof. dr hab. Krystian Jażdżewski
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: dr Izabela Nowak-Gospodarowicz
  3. Tytuł wniosku: „Badania proteomiczne białka amyloidu A (SAA) oraz profilu pierwiastkowego wspomagające terapie w łuszczycy
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: dr Anna Ruszczyńska
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: prof. dr hab. Witold Owczarek
  4. Tytuł wniosku: „Prognozowanie przebiegu klinicznego choroby u pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego, sieci neuronowych oraz wzorca i stopnia atrofii mózgu
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: dr Józef Ginter
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: prof. dr hab. Adam Stępień
  5. Tytuł wniosku: „Zastosowanie wiązki świetlnej do inaktywacji krętków wywołujacych boreliozę (Borrelia burgdorferi sensu stricto) w bioptatach skóry ludzkiej
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: prof. dr hab. Anna Bajer
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: dr Agnieszka Rustecka
  6. Tytuł wniosku: „Zmiany struktury i funkcji flory jelitowej u pacjentów z dysbiozami jelita cienkiego po chirurgicznym leczeniu otyłości
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z UW: prof. dr hab. Łukasz Dziewit
    Lider zespołu/ Główny wykonawca z WIM-PIB: dr hab. Maciej Walędziak