IV.5.2. Program dla młodych badaczek i dydaktyczek – II konkurs
Ogłoszenie o konkursie
- Nazwa: Program dla młodych badaczek i dydaktyczek
- Cel: zaadresowanie zjawiska utraty zaangażowania kobiet w rozwój kariery naukowej w UW (w tym: bliższe zbadanie potrzeb młodych badaczek w zakresie wsparcia w rozwoju kariery naukowej, wsparcie grupy młodych badaczek w rozwoju kariery naukowej, przetestowanie narzędzi, wypracowanie rozwiązań metodologicznych i organizacyjnych dla przyszłych programów rozwojowych w UW); propagowanie w UW idei konieczności wspierania rozwoju młodych talentów w obszarze nauki
- Wnioskodawca: badaczka zatrudniona na umowę o pracę na Uniwersytecie Warszawskim; posiadająca stopień doktora od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat (z wyłączeniem warunków opisanych w „Zasadach”); zaliczana do liczby N; mogąca aktywnie uczestniczyć w działaniach przewidzianych w Programie
- Data ogłoszenia konkursu: 10.10.2023
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 10.10.2023
- Zakończenie naboru wniosków:
07.11.202314.11.2023 12:00 - Sposób składania wniosków: wyłącznie elektronicznie na adres badacze_i_badaczki.szkolenia@uw.edu.pl
Zasady II konkursu w Działaniu IV.5.2 „Program dla młodych badaczek i dydaktyczek”
Czy badaczka może wziąć udział w Programie podczas urlopu naukowego?
Badaczka przebywająca na urlopie naukowym może aplikować do programu, ponieważ działania rozwojowe, które są realizowane w programie (zgodnie z Opisem programu w Rozdz.2) nie są wykonywaniem pracy (wykonywaniem obowiązków służbowych).
Zgodnie z Regulaminem pracy należy zrezygnować z urlopu naukowego lub go zawiesić w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem tj. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, macierzyństwa, konieczności podjęcia obowiązków służbowych.
Co należy wpisać we wniosku aplikacyjnym, w cz. B, tabela pierwsza „Tytuł prowadzonych badań, w których kandydatka brała lub bierze udział (jeśli finansowane ze środków zewnętrznych pozyskanych przez inne osoby podać instytucję finansującą; jeśli IDUB zaznaczyć”
Ta tabela pokazuje aktywność badawczą. Należy w niej wpisać wszystkie badania, w których badaczka uczestniczyła we wskazanym okresie lub uczestniczy obecnie.
Środki na niektóre z tych badań mogły być pozyskane przez samą badaczkę wówczas informacja na ten temat ponownie znajdzie się w tabeli drugiej j.n.
Co należy wpisać we wniosku aplikacyjnym, cz. B, tabela druga „Lista złożonych wniosków grantowych na badania/pozyskanego finansowania na badania z innych źródeł”?
Ta tabela pokazuje aktywność badaczki w pozyskiwaniu środków. Tym samym należy wpisać tylko wnioski zainicjowane przez samą badaczkę.
Czy tabela druga „Lista złożonych wniosków grantowych na badania/pozyskanego finansowania na badania z innych źródeł” w cz. B wniosku aplikacyjnego jest miejscem, w którym można wpisać złożone, ale nie rozstrzygnięte wnioski?
Tak, wśród wniosków złożonych mogę się znaleźć nierozstrzygnięte. W kolumnie „Wynik” dla takich wniosków należy wpisać „Nierozstrzygnięty” (Uwaga: taka opcja nie została uwzględniona w formularzu).
How should I proceed in regards to the requirements for the application to action IV.5.2. within IDUB? I completed my PhD in …, Germany. There, the thesis reviews are considered confidential, so they cannot provide them to me directly (see email below).
In a situation where, at the institution awarding the doctoral degree, the content of the dissertation review is not made available to the author of the dissertation, we recommend applying the solution described in Art. 7, section 3, point 2 of the competition rules for a similar situation, i.e. obtaining a doctoral degree at an institution that does not require a review of the dissertation. You should then attach an explanation to your application. It will also be helpful if you include the message you received from the university.
Please note that, alternatively, a review of the candidate’s chosen publication is allowed to be attached to the application.
Czy badaczka, której umowa o pracę z UW wygasa w trakcie trwania programu (np. w 2024 r.) może aplikować do udziału w nim?
Zgodnie z par. 6 ust. 3 pkt. 1 Zasad I konkursu badaczka powinna pozostawać w zatrudnieniu w momencie złożenia wniosku aplikacyjnego.
Zgodnie z par. 6 ust. 4 warunkiem udziału w Programie jest pozostawanie w zatrudnieniu w UW przez cały czas od daty złożenia wniosku aplikacyjnego do zakończenia co znajduje potwierdzenie w par. 2 ust. 3 pkt. 3 który wśród powodów zakończenia udziału w programie wskazuje na utratę zatrudnienia w UW.
Jednocześnie zasady przewidują uproszczony mechanizm przywrócenia uczestniczki do udziału w Programie (par. 6 ust. 5) w przypadku utraty przez uczestniczkę zatrudnienia w UW.
Czy mentor w programie może być wybrany przez badaczkę?
Zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt. 2 mentor zostanie dobrany uczestniczkom przez organizatora spośród doświadczonych pracowników UW. Jakkolwiek planowane jest wcześniejsze zebranie informacji od uczestniczek na temat ich preferencji, nie ma możliwości zagwarantowania spełnienia wszystkich oczekiwań uczestniczek, w tym oczekiwań dotyczących konkretnych osób.
Chciałabym uwzględnić we wniosku bibliografię (w opisie badań powołuję się na różne publikacje). Czy taka dodatkowa sekcja może znaleźć się we wniosku? Oczywiście nie dam rady zmieścić jej w wymaganych 2 stronach opisu projektu, to byłaby pewnie dodatkowa strona zawierająca jedynie bibliografię.
We wniosku aplikacyjnym nie przewidziano miejsca na bibliografię. Kandydatka nie może samodzielnie dodawać sekcji do wzorów dokumentów zamieszczonych w ogłoszeniu o konkursie.
Czy dokumenty we wniosku w ramach „Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek” mogą być podpisane elektronicznie?
Tak, dokumenty mogą zostać podpisane podpisem kwalifikowanym, jeśli osoba podpisująca taki podpis posiada.
…Ja faktycznie nie posiadam recenzji doktoratu. Mam, natomiast, recenzje grantu …, jaki otrzymałam z … … temu. Może mogłabym złożyć alternatywnie (zamiast recenzji publikacji) recenzje grantu
Zważywszy na fakt, że w zasadach jasno wskazano jakie recenzje będą brane pod uwagę, trudno określić czy dokument, o którym Pani pisze zostanie wzięty pod uwagę przez Radę Programową. Jeśli zdecyduje się Pani na dołączenie tego dokumentu, proszę o załączenie jednocześnie wymaganego wyjaśnienia.
Obecnie łączę zatrudnienie na część etatu z urlopem rodzicielskim. Czy okres ten należy wyłączyć z okresu 7 lat od uzyskania stopnia doktora na mocy par. 6 ust 3 pkt 2 Zasad II konkursu?
Tak, zasady konkursu we wskazanym paragrafie mówią o możliwości wyłączenia z okresu 7 lat okresu 12 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, nie obwarowując tego wyłączenia dodatkowymi warunkami.
Mam pytanie dotyczące Indywidualnego Planu Badawczego (IPB), który stanowi załącznik nr 3 do Zasad II konkursu w Działaniu IV.5.2. „Program dla młodych badaczek i dydaktyczek”. Od 8 miesięcy realizuję grant NCN Sonata, w którym jestem kierownikiem projektu. Czy IPB może pokrywać się z planem badań jaki realizuję w grancie NCN?
Tak, jak najbardziej, proszę jedynie zwrócić uwagę na ramy czasowe. W Indywidualnym Planie Badawczym pytamy o plan w ciągu najbliższych 24 mies.
Co znaczy „Kodeks Pracy” i „jeśli dotyczy” we Wniosku aplikacyjnym?
Proszę zwrócić uwagę, że to po prostu ciąg dalszy poprzedzającego tekstu, który po wydrukowaniu może (w zależności od ustawień drukarki) pokazać się w osobnym wierszu. „Kodeks Pracy” to nazwa ustawy do której się odnosimy, natomiast zapis „jeśli dotyczy” oznacza, że badaczki, które w okresie od uzyskania stopnia doktora nie przebywały na wymienionych urlopach nie wypełniają tego pola.
Z jakiego okresu powinny być prezentowane osiągnięcia (na ile wstecz). W dokumentach nie znalazłam odpowiedzi.
Nie ma ograniczenia czasowego.
Czy mogłabym wniosek oraz list motywacyjny napisać w języku polskim, a indywidualny plan badawczy w języku angielskim?
Tak, oczywiście aplikacja może być zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
W Indywidualnym Planie Badawczym w sekcji dotyczącej kamieni milowych mam się ograniczyć do 5 punktów, czy mogę dodać więcej?
Może dodać więcej punktów.
Mam pytanie dotyczące konieczności załączenia recenzji pracy doktorskiej. Ze względu na to, że broniłam się na zasadach przejściowych, oficjalnych recenzji otrzymałam trzy. Czy w związku z tym do wniosku mam dołączyć wszystkie czy jedną wybraną?
Do aplikacji można dołączyć tylko jedną recenzję
Chciałabym zapytać o sposób wypełniania formularza - czy istnieją jakieś wytyczne dot. tego co jest i nie jest np. kamieniem milowym w badaniach? w humanistyce sprawa ta wygląda nieco inaczej niż w naukach przyrodniczych.
Brak jest takich wytycznych
Czy w przypadku dotychczasowej działalności badawczej w formularzu wnioskowym należy podać tylko trzy najważniejsze/ostatnie działania, czy można te tabele rozszerzać o kolejne pozycje?
Tabelę można rozszerzyć o kolejne pozycje.
Chciałabym zapytać, czy pracownik dydaktyczny również może wziąć udział w tym konkursie? Nie należę do grupy N-badaczy.
Jeżeli nie jest Pani przypisana do grupy N-badaczy, to niestety nie może Pani wziąć udziału w konkursie.
Chciałabym zapytać o opinię indywidualnego planu badawczego - w jakiej powinna być formie? W załączonym formularzu nie widzę na nią miejsca - czy ma to być to krótka opinia i podpis np. kierownika mojego zakładu spisana odręcznie na formularzu?
W II edycji konkursu opinia dot. Indywidualnego planu badawczego nie jest wymagana.
- prof. dr hab. E. Bulska, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych – przewodnicząca
- prof. dr hab. P. Kulesza, Wydział Chemii
- prof. dr hab. J. Sujecka-Zając, Wydział Neofilologii
- dr hab. M. Wrzosek, prof. ucz, Wydział Biologii
- dr hab. J. Choińska-Mika, prof. ucz, Wydział Historii
- dr hab. K. Imbir, prof. ucz, Wydział Psychologii
- dr K. Łudzińska, Wydział Zarządzania
- mgr J. Wąsowska, Biuro Spraw Pracowniczych – kierownik Działania IV.5.2
Decyzją Kierownika Programu do I edycji „Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek” zakwalifikowane zostały następujące wnioskodawczynie:
- dr Karczewska Natalia, Wydział Filozofii
- dr Chyla Julia, Wydział Archeologii
- dr Porzeżyńska Magdalena, Wydział Prawa i Administracji
- dr Dwużnik-Szarek Dorota, Wydział Biologii
- dr Łuniewska-Etentowska Magdalena, Wydział Psychologii
- dr Hubkowska-Kosińska Katarzyna, Wydział Chemii
- dr Brzozowicz Magdalena, Wydział Nauk Ekonomicznych
- dr Pomierny-Wąsińska Anna, Wydział Historii
- dr Deptuła Agata, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego
- dr Muszyńska Karolina, Wydział Psychologii
- dr Czapnik-Jurak Marta, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji
- dr Dynak Agnieszka, Wydział Psychologii
- dr Krzyżanowska Magdalena, Wydział Polonistyki
- dr Spurgjasz Katarzyna, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce
- dr Potoczek Anna, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
- dr Pusz Małgorzata, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
- dr Mąkowska Joanna, Instytut Ameryk i Europy
- dr Kaniewska Klaudia, Wydział Chemii
- dr Lipińska-Zubrycka Lidia, Wydział Biologii
- dr Majczyk Julita, Wydział Zarządzania