Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nowy serwis internetowy „Humanistyka Cyfrowa na UW”

Kategoria: I.3.6, Rezultaty

Z początkiem nowego roku akademickiego oficjalnie ruszył serwis „Humanistyka Cyfrowa na UW”, w którym znajdą się informacje o aktualnych projektach i wydarzeniach z zakresu humanistyki cyfrowej – przede wszystkim o tych, w które zaangażowane są zespoły lub jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

Serwis jest jednym z efektów Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa”, realizowanego w POB IV Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Całe Działanie I.3.6 ma szczególny charakter – koncentrując się w mniejszym stopniu na rozwijaniu konkretnych obszarów badawczych i bezpośrednim osiąganiu wskaźników oferuje całej społeczności UW zaplecze technologiczne dla badań humanistycznych. Celem tego Działania, za którego realizację odpowiada Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, jest wzmocnienie potencjału naukowego badań humanistycznych prowadzonych na naszej uczelni zarówno poprzez rozwijanie nowych metod i narzędzi cyfrowych, jak i poprzez zbudowanie nowoczesnej infrastruktury naukowej, wspierającej i umożliwiającej ich wykorzystywanie. Jego rezultatem będzie stałe wsparcie kompetencyjne i infrastrukturalne dla obecnych i przyszłych przedsięwzięć badawczych z zakresu humanistyki, niezależnie od tematu czy dyscypliny naukowej.

W ramach prac infrastrukturalnych tworzona jest m.in. uniwersytecka platforma służąca udostępnianiu narzędzi cyfrowych oraz wymianie informacji o humanistycznych projektach cyfrowych realizowanych na UW. Jej częścią jest właśnie serwis „Humanistyka Cyfrowa na UW”. Będą w nim publikowane informacje o aktualnych projektach i wydarzeniach z zakresu humanistyki cyfrowej – przede wszystkim o tych, w które zaangażowane są zespoły lub jednostki Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis ma też na celu oswajanie kluczowych zagadnień z tego obszaru wśród społeczności UW.

Redakcja serwisu chętnie podejmie tematy związane z projektami lub wydarzeniami z zakresu humanistyki cyfrowej na UW. Pracownikom, doktorantom i studentom UW polecamy kontakt: humanistykacyfrowa@uw.edu.pl.

Serwis „Humanistyka Cyfrowa na UW”