Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Podsumowanie seminarium w ramach Środkowoeuropejskiego Sondażu Społecznego

Kategoria: II.3.5, Rezultaty, Wydarzenia

W dniach 8-9 października 2022 roku w Pałacu Zegrzyńskim odbyło się seminarium w ramach Środkowoeuropejskiego Sondażu Społecznego. W trakcie seminarium osoby uczestniczące prezentowały wyniki analiz danych z pierwszej fali analiz.

Pierwszego dnia seminarium prof. Anna Kende prezentowała wyniki badań dotyczące międzygrupowej solidarności w działaniach zbiorowych oraz różnych form zaangażowania na rzecz grup obcych. Dr Magdalena Paul oraz dr hab. Małgorzata Kisilowska prezentowały wyniki analiz dotyczące różnic w poziomie czytelnictwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Prezentacja dr hab. Beaty Łopaciuk-Gonczaryk oraz dr Anny Nicińskiej dotyczyła związków zaufania z preferencjami wobec usług prywatnych lub publicznych oraz wpływu życia w systemie komunistycznym na stosunek do usług publicznych. Dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska oraz dr hab. Bartłomiej Walczak prezentowali analizy dotyczące nadziei oraz jej związków z religijnością oraz stosunkiem do demokracji. Na koniec pierwszego dnia seminarium dr Mikołaj Winiewski przedstawił analizy dotyczące roli kontekstu w solidarnościowych działaniach zbiorowych na rzecz Romów w różnych krajach objętych Sondażem.

Drugiego dnia seminarium prof. Michał Bilewicz prezentował analizy dotyczące związków wtórnej traumatyzacji drugą wojną światową z poczuciem utraty kontroli i myśleniem spiskowym. Dr Zuzanna Brunarska oraz dr Sabina Toruńczyk-Ruiz przedstawiły analizy dotyczące związków identyfikacji lokalnej i narodowej z otwartością na imigrantów wewnętrznych i zewnętrznych. Prezentacja dr Wiktora Sorala dotyczyła różnych wymiarów gotowości do szczepień oraz ich związków z poczuciem utraty kontroli. Oprócz prezentacji wyników pierwszej fali badania odbyły się również dyskusje dotyczące dalszych prac w ramach sondażu. Rozmawiano o potencjalnych zmianach w kwestionariuszu drugiej fali badania oraz możliwości uwzględnienia pytań dotyczących obecnej sytuacji w Ukrainie. Odbyła się również dyskusja na temat prerejestrowania analiz podłużnych, które będą prowadzone po zebraniu danych z drugiej fali sondażu.

zobacz też: relacja na twitter »