Wykład doktora Charbela Darido z Peter MacCallum Cancer Centre w Melbourne w ramach wizyty mentoringowej

Kategoria: I.1.1/IV.1.1, Rezultaty, Wydarzenia

Zapraszamy na wykład otwarty pt. „Breaching «barriers» in head and neck cancer development and treatment”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”.

Na zaproszenie zespołu Instytutu Genetyki i Biotechnologii WB UW wykład wygłosi Charbel Darido – lider grupy i kierownik pracowni w Dziale Badań nad Rakiem w Peter MacCallum Cancer Centre, Melbourne, Australia.

Dr Darido ukończył studia magisterskie z endokrynologii i fizjologii a następnie studia doktoranckie w tematyce raka jelita grubego na Uniwersytecie w Montpellier we Francji w 2008 roku. Potem odbył on dwa staże podoktorskie w Royal Melbourne Hospital w laboratorium prof. Stephena Jane. W 2016 roku dr Darido utworzył kompleksowy, dynamiczny program badawczy dotyczący raka głowy i szyi w nowo powstałym Peter Mac Cancer Institute. Jest to jedyny program badań podstawowych w tej dziedzinie w tym instytucie.

Zespół dr Darido bada zmiany inicjujące raka głowy i szyi, a także onkogenne czynniki wywołujące przerzutującego raka płaskonabłonkowego jamy ustnej (oral squamous cell carcinoma – OSCC). Dr Darido zdobył międzynarodowe uznanie za swoje prace nad przedklinicznymi ludzkimi i zwierzęcymi modelami OSCC i za zastosowanie tych modeli do badania biologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za choroby inwazyjne oraz do identyfikacji nowych celów terapeutycznych dla leków. Ostatecznym celem jego prac jest przełożenie wyników badań podstawowych na nowe metody zapobiegania i leczenia raka głowy i szyi, który charakteryzuje się wysoką zachorowalnością i umieralnością na całym świecie.

Dr Darido otrzymał granty naukowe zarówno ze źródeł australijskich (National Health and Medical Research Council – NHMRC; Victorian Cancer Agency – VCA) jak i zagranicznych (American Institute for Cancer Research – AICR). Był on inauguracyjnym laureatem prestiżowego stypendium Clare Oliver Memorial Fellowship oraz stypendystą Mid-Career Victorian Cancer Agency. Niedawno dr Darido pozyskał finansowanie od rządu australijskiego w ramach programu MRFF (Medical Research Future Fund) na wsparcie przeniesienia wyników jego badań raka głowy i szyi do praktyki klinicznej.

Wykład wchodzi w skład wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Wykład odbędzie się we wtorek, 21.03.2023, w godz. 12:00-13:30 na Wydziale Biologii UW, ul. Ilji Miecznikowa 1, sala 102B.

Zapraszamy pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wszystkich zainteresowanych!