Promocja badań przeprowadzonych w rzymskim obozie Novae

Kategoria: III.3.2, Rezultaty

W sieci ukazał się film „Novae. Rzymska twierdza legionowa i miasto antyczne” promujący badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Wydziału Archeologii UW.

Novae było obozem wybudowanym w I w. n.e. przez rzymski legion, jako stała baza I Legionu Italskiego na granicy cesarstwa. W 69 r. postanowiono umocnić granicę cesarstwa, ponieważ obawiano się sąsiadującej z nim Dacji. Dlatego wtedy przeniesiono nad Dunaj świeżo sformowany legion, który tworzyli tylko mieszkańcy Italii. Stacjonował on w tym miejscu do poł. V w.

To właśnie fortyfikacje należące do rzymskiej twierdzy, w której ulokowany był I Legion Italski, odkryła m.in. ekspedycja Wydziału Archeologii UW w czasie trwających już kilka dekad badań w Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. Grupa dr hab. Agnieszki Tomas z Wydziału Archeologii UW to jedna z trzech polskich misji działających w Novae, i to jej badaniom poświęcony jest film przygotowany w ramach Działania III.3.2 „Promocja badań naukowych”. Film przybliża realia pracy i prezentują dotychczasowe wyniki.